PELMEL
domashneeporevo1.ru

Počítače

Učitel – jeho role, předpoklady a selhání

2. 8. 2012

Mám poměrně extrémní názor na vzdělání. Velmi zjednodušeně zastávám názor, že škola vám dá to, co sami chcete. Jenže průser je, když chcete víc. A naopak mnohdy v českém školství dostanete něco, co ani nechcete. O tom je především naše vysokoškolské studium, ale o tom třeba někdy jindy.

Tento příspěvek bude o tom, kdo by v mých očích měl být učitel a co by mělo být jeho zájmem a v závěru zmíním i to, co mě k tomuto příspěvku vyprovokovalo.

Role učitele je velmi patrná už ze slova učitel. Učitel by měl být leader. Mělo by jít o zapáleného člověka, který umí předat myšlenku svým žákům a dokáže u nich mít přirozený respekt. Takových učitelů je bohužel málo a za svůj život jsem potkal pouze pár takových. Když si vybavíme roli učitele na východ od nás, konkrétně v asijských zemích, učitel tam opouští svého žáka až tehdy, když mu předá všechny své rozumy a rady.

OK, tohle v dnešní společnosti a především ve školství nejde, jeden školní rok, resp. dva semestry jsou moc málo na tak hlubokou vizi. Nemění to ale nic na tom, že by se měl učitel snažit o dobro svých žáků, ať je jakékoliv. Mělo by začínat někde od sebevzdělávání, aby předával relevantní a čerstvé informace a končit … mělo by to někde končit? Možná ani ne.

Když se nad tím zlehka zamyslíte, učitel má vlastně nemálo společného s manažerem. Vede svůj tým a má jasný cíl – vzdělání (tedy aspoň to předpokládám). Otázkou je, jestli kladu přílišné nároky na učitele, ale podle mého ani ne. Když se bude jednat o nadšeného člověka, bude se vzdělávat stejně, jako kdokoliv jiný ve svém oboru. Na školení chodí každý – kadeřnice, správce sítě, mechanik, vedoucí pracovník, nebo i popelář, když jeho zaměstnavatel koupí novou techniku.

Co mě mrzí je, když učitel selže. Co hůř, když selže kolektiv učitelů. A co nejhůř, když selže jejich vedení. A o jednom selhání je vlastně tenhle příspěvek, resp. to, co mě vyprovokovalo jej napsat.

Sháním programátora, popř. programátory do týmu. Jenže sehnat spolehlivého člověka, který umí jakýsi webový základ a k tomu práci s PHP frameworky, a hlavně má čas je poměrně těžké. Kde hledat v červenci? No přeci mezi studenty, jsou prázniny, mají volno a komu se dneska nehodí brigáda. Logicky mě tedy napadlo obrátit se na školu, která má obor zaměřený na programování a jejímž systémem jsem mimo jiné prošel i já. V mém případe tedy na SŠAKHK (Střední škola aplikované kybernetiky Hradec Králové). A kdo by mi měl dát lepší doporučení než učitelé, kteří učí právě programovací jazyky. Zde však začíná mé zklamání.

Rozhodl jsem se tedy napsat email učitelům, kteří vyučují předměty, ve kterých hledám šikovné lidi. Předpokládal jsem, že kdo jiný bude znát své žáky lépe, než učitel. Psát řediteli mi přišlo v danou chvíli poměrně nesmyslné. jenže smůla, učitelé na SŠAKHK nejsou takoví lídři, jak bych asi z předpokladu v úvodu příspěvku předpokládal. Dnes je to měsíc co jsem jim psal, a odezva? NULA. Resp. je to i 14 dní co jsem psal vedení školy, manželům Langovým, a odezva též žádná (ok, třeba jsou na dovolené).

Proč mě to štve? Někdo mi neodpověděl na mail. Může to být neslušné, ale je to dnes běžné. Neštve mě to ani tak kvůli sobě, že musím hledat jinde, ty možnosti naštěstí jsou i další. Štve mě to především kvůli studentům a kvůli tomu, že si neuvědomují, co mají v rukách. Studium na SŠAKHK stojí několik desítek tisíc korun ročně, u nejdražšího oboru je to tuším téměř 50.000 kč za rok, tzn. téměř čtvrt milionu korun za středoškolské vzdělání, resp. přes čtvrt milionu pokud započítáme i náklady spojené se studiem – ubytování, doprava, atp. Do čeho však investovat lépe, než do vzdělání? Nic mě nenapadá.

Nabízel jsem skrze oslovené učitele studentům možnost vydělat si na nemalou část školného, resp. u šikovných jedinců klidně na celé. To je to, co mne štve a mrzí. Učitelé zde totálně selhali a neuvědomují si, že mají v rukách velmi dobré PR.
Dokážete si představit studenta, který dokončí studium a bude sdělovat na školu reference typu „Studoval jsem na SŠAKHK, sice mě to stálo čtvrt mega, ale učitel mi dohodil brigádu, takže jsem si na část studia vydělal a stálo mě to vlastně jen kilo.“ … co chtít víc než pozitivní ohlas od studenta, který končí studium s pocitem, že něco umí nejen teoreticky, ale i prakticky a že ho to zase tolik nestálo, protože má o daný obor zájem?

E-shop: AVG a grisoft.cz

7. 9. 2008

Dnes mi přišel email od Grisoftu s informací, že zanedlouho vyprší má licence AVG 7.5. Klikl jsem tedy na uvedený odkaz pro prodloužení licence, vyplnil licenční číslo a následovalo první zklamání.

Podpora pro verzi AVG 7.5 končí ke konci roku 2008. Takže upgrade by byl zcela zbytečný. Další volbou byl cross upgrade na AVG 8.0. Tuto volbu jsem nakonec zvolil, ikdyž jsem z ní nebyl nadšený. S verzí 8.0 jsem se už setkal a nijak mi nepadla do oka. Přijde mi, že jde stejným směrem, jako Windows XP – přílišná snaha o zjednodušení aplikace má naprosto opačný výsledek. Nicméně 4000,- za 5 licencí na 2 roky je krásná cena (v případě pouhého upgradu by byla cena poloviční). Hodně lidí by mohlo argumentovat, že by si za tu cenu AVG nekoupili, nicméně AVG mi přijde uživatelsky i zabezpečením jako nejlepší volba.

Grisoftu však chybí dotah webu. Po tom, co jsem si vybral produkt jsem čekal, že na základě licenčního čísla budu mít předvyplněné fakturační údaje. Omyl. Přitom je to maličkost, která by působila velmi mile.

Další překvapení nastalo, když jsem vybral, že chci zaplatit na základě proforma faktury a produkt poslat poštou. Nikde nebyla avizovaná žádná změna ceny, ovšem na faktuře je manipulační poplatek ve výši 100,- Kč. Působí to velmi neprofesionálně, nikde na webu nejsou k nalezení ani obchodní podmínky (nebo jsou zanořené hluboko ve struktuře webu) . Byť je jasné, že Grisoft přefakturovává náklady na zaslání, jde stejně o skryté poplatky.

Až na tyto 2 nedostatky je samotný nákupní proces dobře udělaný. Neotravují vás zbytečné kolonky, mezikroky, prostě jednoduchý a rychlý nákup.

Notebook Acer Aspire 7720G

28. 1. 2008

Před Vánoci jsem pro tátu sháněl notebook. Nároky byly předem dané – Intel (po předchozích zkušenostech s hlučným topením v podobě Athlonu), rozumná frekvence procesoru a dostatečně velkou RAM paměť a HDD. Měl by mít 17″ LCD.

Ve finále jsem vybral Acer Aspire 7720G – Intel Core 2 Duo 2.2 GHz, 2 GB DDR2 na 667 MHz, 250GB SATA disk, NVIDIA GeForce 8600M GT. vyhrál především díky tomu, že má integrovanou čtečku karet, která umí i xD (většina zaměstnanců / spolupracovníků má Olympusy a měsíčně je potřeba zpracovat přes 1000 fotek)

Jediné, čemu jsem se bránil byly Windows Vista. Měl jsem otřesnou zkušenost s nejnižší verzí tohoto systému, kde nešlo nastavit vůbec nic – pořád nabízel přiblblé průvodce, přes které bylo nastavení ještě těžší než normálně :) Jenže dnes už mají všechny notebooky Visty. Naštěstí práce s Windows Vista Home Premium je lepší než s těmi nejzákladnějšími (nejspíš Home Basic)

S odstupem času můžu hodnotit celkově notebook jako naprosto průměrný.

Sám používám Asus s XP a jsem s ním naprosto spokojen. Tento Acer mu obrazně řečeno nesahá ani po kotníky. Jednak mě Acer přesvědčil, že do svých notebooků po dlouhá léta integruje shitové CD a DVD mechaniky (Tento notebook má stejně jako tátův předchozí problém přečíst některá CD/DVD, je potřeba je dát do externí mechaniky, která si s nima hravě poradí) a Windows Vista jsou stále betaverzí operačního systému. Neumějí se bezpečně probrat z režimu spánku – po zapnutí mnohdy skočí okno s obnovou systému, který byl údajně vypnut nestandardním způsobem. Další otravnou věcí je okno s nějakým upozorněním, jestli chcete opravdu udělat to, co jste právě udělat chtěli :)

Kdybych si měl dnes vybrat notebook pro sebe, tak buď s Windows XP, nebo Mac OS X. Windows Vista stále v mých očích není stabilní systém.

Převod kontaktů z Nokie do iPhonu

26. 1. 2008

Chvíli po tom, co jsem si koupil iPhone jsem řešil jak dostat kontakty z Nokie 6230 do iPhonu. Stáhl jsem nejnovější podporovanou verzi Nokia PC Suite (verze 6.x) pro Nokii 6230 a zazálohoval jsem kontakty. Pak jsem si všiml, že v rámci synchronizace nabízí Nokia synchronizaci s Outlook Express (neboli Windows Address Book).

Zde je návod jak jednoduše přesunout kontakty z Nokie do iPhone. Na posílání vizitek po Bluetooth zapomeňte, iPhone je ještě neumí zpracovat. Je to ovšem do času, protože kontakty ukládá ve standardním formátu, takže jde jen o to, aby to Apple v rámci nějakého firmware vyřešil.

 1. Zazálohujte si obsah telefonu do PC. (není nutné, ale je to praktické)
 2. Pokud používáte Outlook Express k přijímání pošty, udělejte si export všech kontaktů (opět pouze jako záloha, není nutné). Poté vytvořte novou složku a do ní přesuňte všechny stávající kontakty tak, aby hlavní složka byla prázdná.
 3. Otevřete Nokia PC Suite a v rámci synchronizace uložte všechny kontakty z telefonu do Outlook Express (Windows Address Book)
 4. Dejte iPhone do kolébky, zapněte iTunes. V menu pod devices vyberte iPhone a v hlavním okně vyberte záložku Info. Zde v části Contacts zaškrtněte synchronizaci s Windows Address Book. Pokud jste měli v adresáři Outlook Expressu nějaké kontakty, vyberte z nabízených skupin kontaktů pouze hlavní skupinu – tedy kontakty z Nokie. Pokud jste měli adresář Outlook Expressu prázdný, nenabídne vám iTunes žádné skupiny a bude pracovat s hlavní skupinou automaticky.
 5. Klikněte v iTunes na tlačitko Sync a čekejte, než se data nahrají do iPhonu.

Synchronizace je hotová a kontakty jsou v iPhone :)Nakonec ještě jeden tip – pokud máte v mobilu kontakty nějak logicky uspořádané (vždy třeba Jméno Příjmení, nebo opačně), je dobré toto řazení nastavit v iPhonu. Při synchronizaci bere kontakty z Nokie podle svého nastavení. Tzn. pokud máte kontakt ve starém telefonu kontakt Pepa Novák a v iPhonu Display order Last, First , tak pak bere Pepu jako příjmení, Nováka jako jméno. Proto je třeba nastavit Display Order obráceně (First, Last). Toto nastavení se mění v Settings -> Phone -> Display Order.

Virtuální servery v Apache

25. 12. 2007

Každý se jednou setká s tím, že přehazovat umístění aliasu localhost mezi více adresáři (projekty) je nepraktické. Ještě méně praktické je zakládat pro tyto projekty adresáře typu localhost/projekt1/ , resp. projekt2, atd. Nemůžete pak linkovat soubory absolutně, ale musíte počítat s tím, že od rootu vás dělí ještě adresář s názvem projektu.

Nejelegantnějším a nejpraktičtějším řešením je založení aliasu – adresy pro každý projekt.

Postup je jednoduchý.

Neprve si otevřete soubor httpd.conf (nachází se ve složce, kde máte nainstalovaný apache, resp. v podsložce conf. Některé instalační balíčky obsahující apache + php + mysql, jako například wamp server, mají odkaz na httpd.conf v menu).

V httpd.conf najděte a odkomentujte (smažte #) řádek „#Include conf/extra/httpd-vhosts.conf“. Zápis virtuálních serverů by byl možný i do samotného httpd.conf, ale zápis by byl velmi nepřehledný. Tímto povolíte vložení pravidel, která budou v souboru httpd-vhosts.conf, který se nachází ve složce, kde máte nainstalovaný apache, resp. v podsložce conf/extra/. Jako výchozí je v tomto souboru nějaký příklad. Moc použitelný ovšem není. Obsah proto smažte a vložte něco na způsob kódu, který je na konci článku (v případě, že jej čtete z kategorie, tak pak rozklikněte na detail) – vzorové nastavení 3 virtuálních serverů – localhost, projekt1 a projekt2

Po tomto nastavení je třeba restartovat Apache. Aliasy těchto serverů je potřeba nastavit také v souboru hosts, který se nachází ve složce Windows, resp. podsložkách system32/drivers/etc/ (na linuxu ve složce /etc/hosts). V tomto souboru je několik příkladů. Pro výše zmíněné nastavení upravte řádek s adresou 127.0.0.1 (případně ho přidejte) takto:

127.0.0.1 localhost projekt1 projekt2

Poznámka: Na konci souboru hosts by měl být z nějakých důvodů 1 prázdný řádek

Tímto máte nastavený Apache a své 3 servery. více

Přesun pošty z Outlooku na Mac Mail

3. 12. 2007

Dnes jsem řešil poměrně zajímavý problém. Převod emailů z Microsoft Outlook do Mac Mailu. V první chvíli jsem si myslel, že Mac Mail zbaští export z Outlooku podstčený jako import z Microsoft Entourage (Microsoft Outlook pro MAC). Nezbaštil.

Zkusil jsem proto poštu z Outlooku importovat do Outlook Express a následně celou složku překopírovat na Mac. Mac Mail nabízí import z Outlook Expressu, nicméně ho nezajímají fyzické soubory, jako spíš nesmyslná identita, která na Macu samozřejmě neexistovala. Ani tento krok tedy neprošel.

Do třetice jsem zkusil Thunderbird. Zlatá Mozilla! :) Převod se zdařil, zde je postup:

 1. Na PC nainstalujte Thunderbird. Nenastavujte žádné účty, jen importujte zprávy z Microsoft Outlook nebo Outlook Express.
 2. Najděte úložiště mailů Thunderbirdu a toto úložiště zkopírujte na Mac (nebo jen nasdílejte). Výchozí úložiště Thunderbirdu by mohlo na vašem PC vypadat nějak takto – C:\Documents and Settings\Uživatel\Data aplikací\Thunderbird\Profiles\abcdefgh.default\Mail\
 3. V Mac Mailu dejte import dat a jako druh klienta, odkud chcete importovat zvolte Other. V dalším kroku vyberte složku dat Thunderbirdu. Importní systém načte všechny složky souborů a vyzve vás k výběru, jaké všechny složky chcete importovat. Pak jen čekáte, než se data překódují.

Mojebanka ve všech systémech a prohlížečích!

6. 11. 2007

Respektive ve všech více rozšířených systémech a prohlížečích. Není to tak dávno co jsem psal jak mojebanka stojí za prd a zdá se, že se blýská na lepší časy. Komerční banka po několika letech plánuje dotáhnout krok s konkurencí a k 24.11. spustit podporu aplikací Mojebanka a Expresní linka Plus s následujícími operačními systémy a internetovými prohlížeči:

 • Operační systémy *): Windows (včetně Vista), Linux, Mac od Apple
 • Internetové prohlížeče *): Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari, Konqueror
 • Nově bude možné provozovat také Profibanku a Přímý kanál pod Windows Vista
 • Certifikát na čipové kartě bude možné provozovat pouze pod operačními systémy Windows
 • Konkrétní verze a kombinace operačních systémů a internetových prohlížečů, pod kterými je Mojebanka a Expresní linka Plus testována a je funkční, jsou uvedeny v technických podmínkách.

*) Komentář:
zelená = KB poskytuje služby Klientské linky přímého bankovnictví na tel. čísle 800 152 152 nebo +420 485 262 300 (ze zahraničí) a přes e-mail mojebanka@kb.cz (služby Klientské linky obsahují: pomoc s aktivací služby a nastavením klientova počítače, sběr klientských námětů na zlepšení služeb KB, řešení klientských reklamací)
oranžová = KB neposkytuje služby Klientské linky přímého bankovnictví (klient bude mít možnost sdělit KB své náměty na zlepšení služeb nebo podat reklamaci)

Přestože to vypadá nadějně a zajímavě, uživatelé Linuxu a Macu zřejmě stále nemají vyhráno. Pokud jim něco nepůjde, operátoři na jejich systémy nejsou proškoleni a mají tedy smůlu.

Rapidshare – premium účet od českých prodejců?

1. 11. 2007

Dnes jsem řešil, jak si s několika spolupracovníky předat větší množství dat a to co nejrychleji.

FTP jsem vyloučil téměř ihned – musel bych na některém hostingu zakládat nový účet, pak ohlídat jeho smazání a zbytečně bych si navyšoval traffic.

Jediné rozumné řešení, které mě napadlo byly služby pro sdílení souborů. Doporučení, kterou službu využít, jsem hledal na warez diskusích – kde jinde najdete více zkušeností :).

Warezáci označili eDisk.cz jako pomalý, což mě překvapilo. Byla to totiž jediná služba na mém seznamu, která je připojená do NIXu a očekával bych tak nejrychlejší přenos. eDisk jsem chtěl vyzkoušet, ale limit 50 MB na 1 soubor by byl o nervy.

Naopak všichni si vychvalovali rapidshare.com. Pro rozumné používání je potřeba mít premium účet, protože stahovači warez  vám na sdílené IP překročí limit a na stažení souboru musíte čekat třeba 4 hodiny, což ani trochu nesplňovalo mou představu o rychlém předání. Rozhodl jsem se tedy koupit zmíněný premium účet za symbolickou cenu 6.99 euro na 1 měsíc. Všiml jsem si, že pod tabulkou s cenami je poznámka o nabídce premiových účtů od reseller partnerů pro několik málo zemí, mezi nimiž byla zmíněná i Česká republika. Rapidshare má u nás 3 partnery.

Co jsem ale opravdu nečekal je cena o 20-30% vyšší, než u samotného rapidshare. Navíc celá procedura bude zdlouhavá, protože jak jeden z partnerů sám píše, službu ocení především (a myslím že i pouze) ti, kteří nemají účet u paypal. Pokud tedy chcete mít svůj premiový účet u rapidshare aktivní ihned (nikoliv do jedné hodiny nebo do několika dnů) a zároveň ušetřit, nakupujte přímo na www.rapidshare.com.

Bill Gates vs. Steve Jobs

13. 10. 2007

Aneb Microsoft vs. Apple :) Škoda jen těch amerických happy endů …

Firefox – záložky v háji?

11. 9. 2007

Dneska jsem zapnul firefox a s hrůzou jsem zjistil, že mi zmizela asi většina záložek. Zůstal jen panel a 3 první složky. A samozdřejmě jsem zálohu nedělal, mám problém se dokopat vůbec k záloze pošty a projektů.

Po chvíli hledání v diskusích, kde je nespočet rad typu „Měl jsi dělat zálohy“ nacházím úlevu. Firefox si dělá zálohy záložek sám! U sebe jsem našel zálohu posledních 5 dní.

Zálohy ale nejsou ve složce programu, ale v Documents and Settings, tedy při výchozím nastavení v : C:\Documents and Settings\tvůj profil\Data aplikací\Mozilla\Firefox\Profiles\název profilu - většinou default\bookmarkbackups
Stačí pak tedy jen zkopírovat soubor bookmarks-rrrr-mm-dd.html do adresáře o úroveň výše, přejmenovat ho na bookmarks.html a je hotovo!

Děkuju vývojářům za duchapřítomnost při řešení této problematiky :)

RSS