PELMEL
domashneeporevo1.ru

Nákupy na internetu

Moje (otřesná) zkušenost s Vodafonem

27. 1. 2014

V rámci vylepšení přístupu účtování především reálné ceny dopravy při pronájmu plošin jsme do všech aut zavedli tablety. Když jsem řešil od koho si vybrat data, oslovil jsem Tarifomat, kde mi nabídli 500MB internet za 90 Kč vč. DPH. Paráda, u O2 máme za stejnou cenu FUP 150 MB. Poslal jsem tedy Tarifomatu fakturační údaje a čekal co bude.

Za dva dny přijel kurýr Intime s balíkem se SIMkami, kde převzetím podepisujete rovnou smlouvu. To je docela zajímavé řešení a ulehčilo by třeba u Air Bank zakládání účtu, kde člověk skenuje pár dokumentů, aby nemusel na pobočku, tohle je skoro lepší řešení. To je ale asi jediné pozitivum celého příběhu.

Po rozbalení zjišťuju, že někdo totálně zbastlil údaje odběratele smlouvy. V adrese je IČ, ale je to celé psané na mě, jako jednatele s adresou mého trvalého bydliště. Žádná taková adresa komunikací neproběhla. Naháním Tarifomat, ti se ohání, že Vodafonu poslali přesně to, co jsem jim poslal já. Fajn, tak je to nechám změnit, že se ozvou.

Druhý den volá paní z Tarifomatu, že jí ve Vodafonu zjednodušeně řekli, že je vše OK a co vlastně chci, že na smlouvě je IČ ok. Tak fajn, vysvětlil jsem, že mi takové FA asi účetní nevezme. Na to mi bylo řečeno ať si zajdu na pobočku Vodafonu. Po 10 minutách, kdy jsem slečně z Tarifomatu vysvětloval, že chyba není u mě a že se mi nikam chodit nechce, že právě abych nikam nemusel to řeším s nima jsem to vzdal, točili jsme se v kruhu, na dotaz co mám dělat, když nemám poblíž pobočku mi řekla, že jediná cesta je zajít na pobočku. Tohle je docela fail tarifomatu. Měli by být dost silní v kramflecích, aby to nechali někoho ve Vodafonu opravit bez nutnosti mé účasti.

Ok, šel jsem na pobočku. Na pobočce byla krásná, ochotná a milá slečna, alepoň nějaký světlý okamžik. Po chvilce vše vyřešila a rovnou mi aktivovala všechny SIM karty. A tady milý Vodafone další srajda – proč posíláte k čertu SMS o aktivaci služby na kontaktní telefon a ne na danou SIMku? Při aktivaci SIM se automaticky aktivuje asi 10 služeb a na každou SMSka. Aktivoval jsem 4 SIMky, a telefon mi bzučel ještě 5 minut po odchodu z prodejny.

Tak vše za mnou, říkám si … o víkendu došlo na instalaci SIM karet do tabletů, do té doby tam byly SIMky od O2, které byly k tabletům zdarma. Přehodil jsem karty, signál plný, nenapadlo mě zkoušet, byl jsem v tu chvíli na Wi-Fi. Uznávám, chyba.

Pondělí ráno, plošiny vyrazily na pronájem a já mám v 8:30 telefon od jednoho z řidičů „Volal jsem ostatním a nikomu nám nejde v tabletech internet“ … hurá, říkám si. Ok, jsem kousek od prodejny Vodafonu, zajedu tam. První zklamání – byl tam nějakej chlápek, ne ta slečna. Ok, vytáhne roletu pár minut před devátou, zapne starej počítač, co bootuje dalších 5 minut a po chvilce vidí vše aktivní. Super, takže vše OK, ale jim to nejde. Přes všechny plány tedy vyrážím za plošinama do terénu.

Cesta sněhem trvá 2x déle, ale za 50 minut jsem na kraji Prahy, kde jsou naštěstí dvě plošiny. Volám na Vodafone linku, kde mi po 10min čekání paní sdělí, že mi posílá chytré SMS pro nastavení tabletů a za 10 minut mi zavolá, jak se mi to povedlo. Říkám si super přístup. Jenže, po 30 minutách kdy na žádný z tabletů nedošla jediná SMS a poslední byla z nedělního večera o nastavení FlexiStropu mi došla trpělivost, opět volám na linku, opět čekám a pak zase vysvětluju problém někomu. Paní č.2 říká, že v systému vidí, že se mi ta předchozí nedovola. Dementuju to slovy, že bych měl na telefonu nepřijatý hovor a na alespoň jednom tabletu SMSku. Nic. Ok, hledá Nexus 7 nemůže najít. Odkazuje mne na jejich nastaveni.vodafone.cz – docela vtipný, když mi nejde internet, ale ok, našel jsem si to v iPhonu.

Celý problém byl, že se SIMkou od Vodafonu se do telefonu natáhlo asi 8 přístupových bodů Vodafonu, ale ten, kde se APN jmenuje „internet“ tam prostě nebyl.

Celý tohle ježdění, bádání, čekání, zkoušení mi zabralo 4 hodiny, aneb celý dopoledne. Díky, Vodafone…

A největší Vodafone FAIL na závěr, říkám tomu od začátku „Vodafone past“:

Už při problému se smlouvou se mi stala zajímavá věc – volám na 800 777 777 – tam mi nedokáží s úpravou smlouvy pomoci, protože již smlouvu mám a oni jsou linka pro nové zákazníky. Mám se obrátit na prodejnu nebo na Tarifomat. Tarifomat mě odkazuje na Vodafone. A linka Vodafonu 800 77 00 77 je mi k prdu, protože jsem v tu dobu neaktivoval SIMku, protože když je na špatný subjekt, nejdřív chci vyřešit logicky smlouvu.

No a dneska ta past znova. Na 800 77 77 77 mi nepomohou, protože od nastavení je tu 800 77 00 77 a tam se dostanete jen když víte telefonní číslo – k čemu bych sakra měl vědět tel. číslo SIMky v tabletu kde je jen internet ??? A přes to se na operátora prostě nedostanete. Kdybyste někdo věděl jak z téhle Vodafone pasti ven, budu rád. prostě číslo, kde někomu živýmu řeknu IČ a PIN a on mi pomůže s nastavením. Jen ne telefonní číslo.

A Vodafone samoobsluha, to je peklo a past sama pro sebe, to je jeden velkej UX fail a pozůstatek 90. let, kdy byli cool, že to měli jako jediní. Dneska ale samoobsluha u O2 vypadá a hlavně funguje o několik řádů lépe.

Update 2014/07 : Dal jsem Tarifomatu po půl roce druhou šanci a využil jejich služeb v porovnání cen elektřiny, resp. následně v přechodu na alternativního dodavatele elektřiny. Musím uznat, že po půl roce se kvalita služeb zvedla, operátoři se snaží a jsou vstřícní, průběh přepisu probíhal ze strany Tarifomatu hladce, vše bylo super připravené a smlouvy jak pro blbce – přečíst a na označených místech podepsat – za to palec nahoru, takhle připravený smlouvy mám rád :)

WeWood – hodinky a e-shop co dávaj smysl

31. 5. 2013

Miluju, když lidi přemýšlí o své práci a dělaj věci, který je bavěj nebo věci, který milujou!

Dneska mi dorazily hodinky WeWood a nemůžu jinak, než blognout. Ten feeling je podobnej, jako když vám dojde nový iPhone, ale o tom se nepíše, protože u Apple je to přece standardem a samozřejmost :) Ikdyž napsat by se o tom dalo asi taky hodně, když jsem nedávno rozbalil tablet Samsung Galaxy Note a porovnal to balení s iPadem, chvilku jsem přemýšlel, jestli nedělá O2 nějaký šméčka a nedodali mi čínskou kopii. Ale o tom jindy, dneska je to o hodinkách WeWood :)

Začlo to webem. WeWood.cz dává smysl, barvy jsou příjemný a celej pocit z jejich filozofie je velmi pozitivní.

Zalíbily se mi Voyage – oba modely, jak Beige tak Black jsou krásný, vybral jsem nakonec Beige z obavy, že na tmavých nebude tak dobře vidět ciferník, ale to nebude tak horký a další budou třeba tmavý :) Následovala obava z barevnosti, první co mě napadlo bylo co když se zpotí ruka? Napsal jsem klukům zprávu přes FB, David pružně odpověděl, že je dřevo impregnované přírodním voskem a přidal osobní zkušenost, že mu sice po roce dřevo lehce ztmavlo, ale po celé ploše a ne místy flekatěním, což byla ta nejhorší odpověď pro mou peněženku, a asi nejlepší pro ně, když chtějí prodat. Osobní zkušenost jednak rozbije onu divnou českou formálnost mezi zákazníkem a obchodníkem, kdy si zákazník myslí, že má vždycky navrch před obchodníkem (což teda pozitivně rozbíjí i tykáním) a druhak praktickýá zkušenost obchodníka dodá důvěru v produkt.

Objednáno, čekám …

Druhý den po objednání dorazila krabička, zabalená ještě v recyklovaném balícím papíru – balit zásilky do balícího papíru je ta největší drbačka, která může být, sám jsem si to vyzkoušel několikrát. Když ale roztrhnete papír, pochopíte důvod – ta krabička je tak pěkná, že by jí obrovská samolepka s adresou fakt neslušela a dělat matrjošku, kdy by byla krabička ve větší krabičce, to je nákladnej nesmysl :)

Další příjemný pocity pokračují rozbalováním … v krabičce je parádně rozmístěná krabička s hodinkama, sada samolepek a pak dopis a pod ním faktura. Líbí se mi, že kluci dotáhli so konce i takovou drobnost jako jsou  papíry, kdy dopis a faktura jsou očividně taky z recyklovaných papírů.

A jízda pokračuje v krabičce … i tady to má výrobce domyšlený, hodinky fixuje v krabičce kus lepenkového kartonu – eco friendly a ultra levný řešení, proč vymýšlet něco, co se nehodí do konceptu a bude drahý. Krása!

Joo, na fotce jsou vidět dva sundané dílky řemínku – další bomba od kluků – v poznámce objednávky se zeptají, jaký máte obvod ruky, jestli chcete těsnější nebo volnější řemínek a ten pak rovnou upraví, takže vyndáte z krabičky, nandáte na ruku a užíváte si radosti, ne starosti, jestli máte malej šroubovák a nebo kde je nejbližší hodinářství …

Jo, a ten zmíněnej dopis, taky super nápad. Link na něj zde … další promyšlená věc, a technicky tak snadná – jen změnit oslovení a udělat dvě muří nohy dole :)

Ale ať jen nechválím, na eshopu chybí platby kartou. Tím, jak je zboží balený, atp., bych se vůbec nebál ho někomu koupit jako dárek a zaplatit kartou … a nebo pro lidi jako já, kdo si rozmyslí ve středu večer, že je chce mít do pátku doma :) Kdybych neměl Fio, budu nahranej, protože 1-2 dny bude trvat převod. Dobírka je fajn, ale když nevím, jak budu doma, a mám naučený kurýry kam mi mají dávat balíky, je to komplikace :)

Závěrem mega palec nahoru a přání více takových obchodů :) Davide, Jirko, dobrá práce!

PS: Dokud člověk podobnej balík nedostane, nepochopí. Teda nepochopí zcela. Lavmi, pro které děláme e-shopy s designovými tapetami Lavthem a Lavmi řeší tyto „orgasmy“ z rozbalování taky a je to věřím věc, která dlouhodobě vytvoří jméno značky, protože se začne říkat, že to jsou ti, co maj nejen dobrý produkty, ale i ty super krásně zabalený krabičky!

Update: pocit po prvních hodinách s WeWood na ruce? Super. Nejlepší je, že jsou ultra lehký, takže skoro nevím, že jsou pořád na ruce … snad se mi tahle výhoda nevymstí někde v metru :)

Chceš hodinky WeWood? Šup do e-shopu :)

Nejčastější internetové podvody

12. 11. 2011

Po článku o mých zkušenostech s podvody na internetu, podvodnými šeky a western unionem se pod článkem objevilo za 3 roky přes 300 komentářů. Článek zcela jistě učetřil peníze stovkám lidí, kteří před posláním trochu pogooglili.

Největší vytrvalkyní v radách v komentářových dotazech je Soňa (díky za to). Soňa dnes shrnula základní věci na které je třeba dát si pozor, takové ty nejohranější cesty podvodníků a myslím, že si to zaslouží samostatný článek.

nákupy na internetu – vidíte na internetu výhodnou cenu zboží či výrobku, který dlouho sháníte. Transfer máte odeslat buď na svoje jméno, nebo na sestru, bratra… s tím, že pak jméno příjemce změníte, ale prodejci sdělíte všechny údaje o transakci (kolik, odkud, případně i jméno příjemce + číslo transakce), zboží nepřijde nebo úplně něco jiného. Podvodník si udělá falešný doklad totožnosti a peníze vyzvedne. Nikdy neberte v potaz nabídku, kde prodejce nabízí platbu JEN přes WU (Western Union), solidní prodejce má jiné alternativy placení.

výhra několik tisíc usd nebo eur – dostanete email nebo telefonát, který Vám oznámí, že jste šťastným výhercem zahraniční loterie. Osoba, která Vás kontaktuje je daňový poradce, zástupce sázkové společnosti, úředník finančního úřadu nebo jiný státní úředník. Působí jako skutečný odborník znalý problematiky, je upřímný a má opravdovou snahu Vám vyhrané peníze doručit co nejdříve. Odpoví na všechny Vaše otázky. Má to však jeden háček. Aby peníze mohly být uvolněny a převedeny, musíte nejdříve zaplatit daň nebo poplatek související s Vaší výhrou. Samozřejmě přes WU. Poplatek pošlete a budete žádani o další, dokud jste ochotní posílat další peníze. Výhra nikdy nepřijde. (Pozn: buďte rozumní !! Už jste někdy vyhráli tam, kde jste nesoutěžili ? A navíc, daňe se běžně strhávají z vyhrané částky, která se následně vypláci zdaněná, popř. si ji zdaníte sami daňovým přiznáním!)

čekající miliony – Obdržíte email od někoho, kdo se představí jako významná osoba z cizího státu. Například manažer velké banky, nebo také vysoký státní úředník, či manželka sesazeného diktátora. Detaily se mohou lišit, základ je však vždy stejný – někde v zahraničí čekají miliony amerických dolarů (euro).

Ona osoba je jedinou, která ví o existenci těchto peněz, ale z různých důvodů nemůže sama tyto peníze získat. Jediné co potřebuje, je čestný a důvěryhodný partner, který je ochoten sdělit své osobní údaje – jméno, příjmení, adresu pobytu a bankovní spojení. Odesílatel emailu slibuje, ba přísahá, že jakmile mu budou tyto údaje sděleny, zajistí okamžitý převod těchto peněz na účet „společníka“, tj. Vás, a zařídí rozdělení peněz mezi obě strany. Váš podíl z této transakce může činit 25% až 50% z celkové částky.

Poté můžete obdržet šek a jste požádáni o zaslání podílu „obchodnímu společníkovi“ prostřednictvím služeb společnosti nabízející peněžní převody. Anebo jste požádáni o zaslání zálohy pro právníky. Může se ale také stát, že z Vašeho bankovního účtu byly „odčerpány“ peníze, nebo zjistíte, že byla zneužita Vaše identita.

Tento typ podvodu bývá také nazýván „Nigerijské“ fondy. Důvodem je, že odesílatel předstírá, že bydlí v této africké zemi. Samozřejmě se může nacházet kdekoli na světě.

pracovní nabídky – Zní to lákavě. Práce doma, pouze několik hodin denně, provize až deset procent, předchozí zkušenosti nejsou zapotřebí.

Přivábeni podobnými sliby můžete přistoupit na nabídku firmy, která převádí peníze po světě a začít pro ni pracovat. Pracovní náplň je jednoduchá. Společnosti sdělíte číslo svého bankovního účtu. Na něj následně začne zaměstnavatel převádět peníze. Jediné, co musíte udělat vy, je vybrat určenou hotovost, odečíst si provizi deset procent a rozdíl zaslat, dle pokynů firmy, třetí straně prostřednictvím hotovostního peněžního převodu.
Zaměstnanatel je podvodník a Vy se doupouštíte TRESTNÉHO ČINU PRANÍ ŠPINAVÝCH PENĚZ. Takže pokud pracovní nápní je přeposílat kamkoli peníze, ignorujte to.

Stejně tak podivné nabídky na domácí mazlíčky (papušek, pes, kočka..), inzeráty jsou psané hodně špatnou češtinou, podvodníci používají překladač. Když peníze odešlete, tak Vám řeknou o další např. že zvíře je v karanténě a je potřeba léků či pojištění atd. a stále si budou vymýšlet důvody proč máte odeslat další peníze.

Záloha na nájem na byt, který se nachází např ve Francii, ale zálohu máte poslat do Anglie. Též podvod!!

Teď opačný podvod: Vy jste prodejce a ozve se Vám cizinec, že by o Vaše zboží měl zájem a chce ho pro svou sestru, bratrance.., který studuje někde v Africe. A že vám zaplatí šekem, a když šek dorazí a vy jdete do banky si ho proplatit, tak banka po čase zjistí, že je nekrytý. Nebo Vám platbu pošle přes Paypal o údajně navýšenou cenu za dopravu a Vy mu ten přebytek máte poslat přes WU. …

Podvody se samozřejmě objevují v různých variantách, ale podstata je stejná. Okrást Vás o peníze. A k tomu se blíží Vánoce, takže se s podvody rozsypal pytel.

Pozn: V případě tohoto opačného podvodu a v případě šeku většinou začne kupec naléhat, že dárek spěchá a že vy máte šek tak ať odešlete zboží, příp. začne tlačit že vy jste podvodník. Bance ovšem trvá ověření šeku 2-3 týdny a vy tak po nějaké době zjistíte, že jste poslalizboží a peníze nikdy neuvidíte.

Stejně tak v případě platby na paypal a vrácení přeplatku na WU se mnohdy jedná o podvod s kradenými paypal účty kdy následně pravý majitel požádá o refund, paypal v takových případech v 99,9% vrací částku, protože ochrana kupujícího je alfou a omegou paypalu a vy nemáte zboží, ani pár stovek dolarů co jste podvodníkovi poslali přes WU jako bonus.

 

Samozřejmě, že ve WU (Western Union) upozorňujeme na tyto podvody, ale bohužel zákazníci nedbají. :-(

Nové křeslo, M1 XENON HALF MESH

9. 10. 2008

Od včera mám konečně nové kancelářské křeslo, a to M1 XENON HALF MESH, resp. Gamma Eastern GA07-8000. Nečekal jsem, že si na něo, co má být zdravé tak rychle zvyknu, respektive navyknu.

M1 XENON HALF MESHKřeslo je super pohodlné, ergonomické a možnost změny polohy při práci je k nezaplacení. Občas při přemýšlení potřebuju zavřít oči a ležet, dřív jsem to řešil tak, že jsem si šel lehnout na postel, gauč, cokoliv.  Teď se opřu na max a ležím. Když mě něco napadne, sednu si a pracuju. Odpadá tak přebíhání od židle k pohovce.

Další velkou výhodou jsou loketní opěrky součástí opěradla. Pokud měníte polohu, ruce jdou s váma. U některých křesel, které mají opěrky součástí sedák, vám tak ruce při změně polohy „utíkají“.

Neposlední výhodou jsou doplňky, které M1 nabízí. Měkké kožené područky a polštářek k podhlavníku jsou třešničkou na dortu, která dává sezení v křeslu naprostý luxus.

Samozřejmě každá sranda něco stojí. Cena tohoto křesla je u M1  7 599,- , tenký koženkový polštářek k podhlavníku 1 480,-, kožené područky 2 130,-, gumové kolečka 380,- . Celkem 11 589,- , resp. 13 791,- s DPH

Křeslo vřele doporučuji, za 7 599,- je to skvělá volba,  především když to samé křeslo můžete najít v nabídce nejrůznějších prodejců ergonomických křesel za mnohem vyšší cenu pod názvem HERKULES. Pokud byste kupovali křeslo jinde a doplňky u M1, cena je 2x vyšší, jelikož pro křesla koupená u nich je cena doplňků poloviční.

E-shop: AVG a grisoft.cz

7. 9. 2008

Dnes mi přišel email od Grisoftu s informací, že zanedlouho vyprší má licence AVG 7.5. Klikl jsem tedy na uvedený odkaz pro prodloužení licence, vyplnil licenční číslo a následovalo první zklamání.

Podpora pro verzi AVG 7.5 končí ke konci roku 2008. Takže upgrade by byl zcela zbytečný. Další volbou byl cross upgrade na AVG 8.0. Tuto volbu jsem nakonec zvolil, ikdyž jsem z ní nebyl nadšený. S verzí 8.0 jsem se už setkal a nijak mi nepadla do oka. Přijde mi, že jde stejným směrem, jako Windows XP – přílišná snaha o zjednodušení aplikace má naprosto opačný výsledek. Nicméně 4000,- za 5 licencí na 2 roky je krásná cena (v případě pouhého upgradu by byla cena poloviční). Hodně lidí by mohlo argumentovat, že by si za tu cenu AVG nekoupili, nicméně AVG mi přijde uživatelsky i zabezpečením jako nejlepší volba.

Grisoftu však chybí dotah webu. Po tom, co jsem si vybral produkt jsem čekal, že na základě licenčního čísla budu mít předvyplněné fakturační údaje. Omyl. Přitom je to maličkost, která by působila velmi mile.

Další překvapení nastalo, když jsem vybral, že chci zaplatit na základě proforma faktury a produkt poslat poštou. Nikde nebyla avizovaná žádná změna ceny, ovšem na faktuře je manipulační poplatek ve výši 100,- Kč. Působí to velmi neprofesionálně, nikde na webu nejsou k nalezení ani obchodní podmínky (nebo jsou zanořené hluboko ve struktuře webu) . Byť je jasné, že Grisoft přefakturovává náklady na zaslání, jde stejně o skryté poplatky.

Až na tyto 2 nedostatky je samotný nákupní proces dobře udělaný. Neotravují vás zbytečné kolonky, mezikroky, prostě jednoduchý a rychlý nákup.

E-shop: Richard Bauer – Autonavi.cz

7. 8. 2008

Před nějakou dobou jsem začal se zkušenostmi s e-shopy. Dnes přidám další, bohužel zatím nejhorší zkušenost.

V dubnu, kdy jsme koupili pracovní plošinu, jsme se rozhodli koupit i navigaci, protože Střední Čechy a Praha jsou přeci jen relativně velké oblasti a nechat řidiče bloudit a klienta čekat se nám nechtělo. Po procházení několika eshopů mne zaujal web Richarda Bauera autonavi.cz, kde jsem 1.5. udělal objednávku celkem za 18 505,- Kč

Objednávku jsem do 3 dnů zaplatil převodem a čekal na doručení. Po 14 dnech, kdy zboží stále nedorazilo jsem panu Bauerovi zavolal. V autě to zvedla nějaká paní, která si po chvilce spolu se spolujezdcem vzpomněla, že tu objednávku tam mají, a že do 3 dnů odejde. Omluvila se a vysvětlila, že firmu přebrali a kdesi cosi.

Po asi 5ti dnech mi volal pan Jakub Vlk z  PC Centrum Liberec, vysvětlil situlaci o změně firmy stojící za autonavi.cz, snažil se mi vyjít vstříc a slíbil přednostní expedici. Bohužel ne celé zásilky, ale většiny – jednu položku za 500,- Kč neměli skladem, tak jsme se dohodli na poslání až ji naskladní. Jak slíbil tak se stalo a zboží dorazilo 23.5. V zásilce chyběla faktura, kterou jsem následně žádal poštou. Vzhledem k tomu, že se jednalo u zálohovou fakturu placenou p. Bauerovi, musí mi fakturu poslat on. O to ho požádal a následně jsem ji dostal. Vše se zdálo OK, teď jen počkat až naskladní zbylou a chybějící položku.

Po asi třech týdnech jsem u Autonavi.cz začal poptávat chybějící zboží emailem – ani jednou bez odpovědi. Pár dní nato jsem se snažil na telefon uvedený na webu Autonavi.cz dovolat, ovšem uvedený telefon byl a od té doby i je mimo provoz.

Po návratu z 3 týdenní dovolené (kiteboarding na Rujáně) jsem chtěl konečně smazat tuto věc ze stolu. Jako jediné východisko mě napadlo zavolat tam, kde mi předtím vyšli vstříc. 25.7. jsem volal na číslo uvedené na stránkách PC Centrum Liberec. Kolega pana Vlka mi řekl že je nemocný. Dnes, 7.8. to zkouším znovu – úspěšně. Mluvím s panem Vlkem a dochází mi, že nejsem sám kdo má s panem Bauerem problémy a dostávám radu – prudit a urgovat.

Je 16:30, v průběhu hovoru koukám na autonavi.cz a sleduju, v jakém kroku magenta se právě někdo nachází. Jsem zvědavej, co tam vyroste za web a jak celá kauza dopadne. V případě nezájmu jsem se rozhodl poprvé vyzkoušet práci Policie ČR. Je to 500,-, ale jde o princip.

E-shop: Kontaktní-čočky-levně.cz

2. 7. 2008

Minulý týden jsem psal zkušenosti s novýmobil.cz, dnes to budou zkušenosti s ČOČKY s.r.o., resp. jejich e-shopem Kontaktní-čočky-levně.cz.

Původně jsem chtěl psát pozitivní recenzi e-shopu, který mě mile překvapil, ale nakonec po dnešním telefonu s paní z ČOČKY s.r.o. dám přednost této firmě. Pozitivní recenze tedy příště :)

Nejprve hodnocení e-shopu…

Co se grafiky týče, není to potřeba rozebírat, na první pohled je patrné, že se jedná o styl, který frčel asi tak před 5ti roky. Nicméně v kategioriích se dá díky „pár“ produktům vcelku dobře vyznat a styl objednávky čoček se mi velmi líbí. vyberete dioptrie a zakřivení u levého a pravého oka, počet balení a je to. Nevybíráte čočky pro jedno oko, pak se nevracíte a nevybíráte čočky pro druhé oko. Toto je velmi dobře vymyšlené.

… a teď k telefonu.

Začátek měsíce, a já řeším nové čočky – používám měsíční Air Optix Night&Day od CIBA Vision. Krabička prázdná a nové nikde. Vzpomínám u koho jsem je objednal. Našel jsem kopii objednávky a volám do zmíněné firmy. Vysvětlil jsem paní svůj problém a ta řekla ať vydržím, že se podívá do poznámek – už to ve mě hrklo … koukám do mailu a nevidím žádné identifikační číslo objednávky. Příblížil jsem jí objednávku datumem (10.6. – ano, před 21 dny). Následně mi řekla, že objednávku skutečně nikdo neposlal, že se omlouvá, ale že to zaurguje, aby čočky odešly co nejdříve.

Z toho usuzuju, že něco jako databáze objednávek tam neexistuje, protože v tak skvělé věci se dá mimo jiné filtrovat dle stavu objednávky. typuju, že jim objednávky choděj do mailu a někdo v tom má hold lidově řečeno bordel.

Osobně tedy s nákupy u této firmy končím, byťmají zajímavé ceny a s každou objednávkou posílají něco navíc. To spoždění nebylo poprvé, ikdyž je fakt, že minule jim trvala expedice „jen“ asi 10 dní …

E-shop: Novýmobil.cz

25. 6. 2008

V rámci svých nákupů na internetu jsem se rozhodl napsat vždy zhodnocení daného eshopu. Myslím, že mnohé  postřehy budou přínosné jak pro majitele  eshopů, tak pro vývojáře.

Dnes jsem kupoval baterku a nabíječku do staré Nokie 6310i. Vybral jsem si novýmobil.cz, protože originál Nokiácká baterka stála o víc než polovinu míň, než jinde – kdybych koupil baterku za 1000,-, byla by nejspíš dražší, než samotný telefon :)

První problém, který mi začal vadit jsou kategorie. Neprokliknete se v nich na detail produktu. Pokud chcete detail, musíte si dát zbožído košíku a pak teprve se dostanete na detail – text je sice stejný jako v kategorii, ale když už ta stránka existuje, proč ji jednou ukazovat a podruhé ne.

Mile mě potěšila objednávka bez registrace. Někdo by mohl namítat že už je to standard, ale zastaralou nutnost registrace vidím stále ještě na mnoha místech.

Další problém nastává při objednávce. V patičce webu mají několik možností platby, nicméně v reálu (v objednávkovém formuláři) lze platit pouze dobírkou, kartou AURA, nebo na splátky. Bankovní převod, který bych uvítal, chybí. No nic, nezbývá než dobírka.

Koukám, že mají očíslovanou objednávku na kroky 1-4. Bylo by ale super vysvětlit, co se na každém kroku skrývá.

Popojedu dále. V dalším kroku jsou dodací údaje – a hezky pěkně všechno povinně. Jméno, příjmení, ulice, město, psč, stát, telefon, email. Až na ten stát to chápu. Co mi ale chybí je možnost zadat fakturační údaje – jméno firmy, IČ, DIČ.

Ha. Koukám, proč jsem se z kroku 2 dostal na krok 4. Zjišťuju, že jsem si nepřečetl šikanující dodatek k objednávce bez registrace – když nakupujete bez registrace, nemáte možnost platby převodem, nemáte možnost zadat fakturační adresu a nemáte možnost sledovat zásilku.

PROBOHA PROČ?

  • email jsem jim zadal, tak mi stejně jako registrovanému mohou poslat link na trasování na cpost.cz
  • jsem nakupující stejně jako ten registrovaný, proč bych neměl právo platit převodem, když jim pošlu peníze dopředu?
  • to s těmi fakturačními údaji taky nechápu.

Ach, to zase někdo vymyslel eshop :)

Abych nepsal jen negativa eshopu, tak musím pochválit jednání provozovatele. Člověk na druhém konci telefonu byl velmi vstřícný.

Registrace domény a „on-line“ platba kreditkou

30. 4. 2008

Pro registraci domén využívám služeb FORPSI, nějak jsem si zvykl na jejich administraci a až na výjimky jsem s nimi spokojený. Včera mě ale zarazila jejich politika platby kreditkou. Jsem zvyklý, že když platím kreditkou, je to on-line platba. U forpsi to však funguje jinak.

Když platím převodem přes eBanku, mám doménu zaregistrovanou maximálně do 10minut – přijde mi, že kontrolují nové platby zhruba v 10ti minutových intervalech.

Novou doménu jsem chtěl ale ihned, a především jsem chtěl vyzkoušet, jak rychle je podle nich on-line. Původně jsem čekal že to budou třeba 2 minuty, ale bylo to 22 hodin. Po platbě jsem se podíval na účet, kde byla blokace částky ve prospěch forpsi. Po několika hodinách jsem jim napsal, v čem je problém. Odpověď pro mne byla šokem:

Dobrý večer,
platba přes tento systém se musí autorizovat, což dělá technik. Musí se spojit s bankou a ověřit, zda je karta v pořádku.
Děkujeme za pochopení.

Máte zkušenosti, jak probíhají platby kreditkou u jiných registrátorů?

Obal od Apple iPhone za $150

17. 11. 2007

Koukal jsem za kolik se dá na eBay koupit Apple iPhone a nestačil jsem se divit, jak jsou někteří prodejci vynalézaví. Prodejce thanxalot82786 nabízí ve své Mystery Auction iPhone za $150. Když si ale přečtete detaily aukce zjistíte, že má jeden iPhone a 50 krabiček. Kupujete krabičku a co je uvnitř je jen dárek od něho. Takže si za $150 (cca 2800 Kč) koupíte krabičku ve které bude maximálně pár babek – protože každý „vyhrává“ :-). Při troše štěstí neskončí iPhone v kapce jeho kamaráda a někomu udělá za oněch $150 opravdu radost.

Když se nad tím zamyslím a prodejce tím opravdu přesvědčí lidi ať to risknou, je to dobrý kšeft. 50 x $150 = $7500 (cca 140 000 Kč). iPhone se dá na eBay bez problémů koupit za $500. Tím pádem mu jde $7000 do kapsy (-49x pár babek jako „dárek“). Zatím se podle feedbacku chytil na jeho trik pouze jediný člověk a ten byl podle reakce asi nemile překvapen (navíc on za tu krabičku dal $400).

Proto čtěte co kupujete.

RSS