PELMEL
domashneeporevo1.ru

Myšlenkové pochody

Učitel – jeho role, předpoklady a selhání

2. 8. 2012

Mám poměrně extrémní názor na vzdělání. Velmi zjednodušeně zastávám názor, že škola vám dá to, co sami chcete. Jenže průser je, když chcete víc. A naopak mnohdy v českém školství dostanete něco, co ani nechcete. O tom je především naše vysokoškolské studium, ale o tom třeba někdy jindy.

Tento příspěvek bude o tom, kdo by v mých očích měl být učitel a co by mělo být jeho zájmem a v závěru zmíním i to, co mě k tomuto příspěvku vyprovokovalo.

Role učitele je velmi patrná už ze slova učitel. Učitel by měl být leader. Mělo by jít o zapáleného člověka, který umí předat myšlenku svým žákům a dokáže u nich mít přirozený respekt. Takových učitelů je bohužel málo a za svůj život jsem potkal pouze pár takových. Když si vybavíme roli učitele na východ od nás, konkrétně v asijských zemích, učitel tam opouští svého žáka až tehdy, když mu předá všechny své rozumy a rady.

OK, tohle v dnešní společnosti a především ve školství nejde, jeden školní rok, resp. dva semestry jsou moc málo na tak hlubokou vizi. Nemění to ale nic na tom, že by se měl učitel snažit o dobro svých žáků, ať je jakékoliv. Mělo by začínat někde od sebevzdělávání, aby předával relevantní a čerstvé informace a končit … mělo by to někde končit? Možná ani ne.

Když se nad tím zlehka zamyslíte, učitel má vlastně nemálo společného s manažerem. Vede svůj tým a má jasný cíl – vzdělání (tedy aspoň to předpokládám). Otázkou je, jestli kladu přílišné nároky na učitele, ale podle mého ani ne. Když se bude jednat o nadšeného člověka, bude se vzdělávat stejně, jako kdokoliv jiný ve svém oboru. Na školení chodí každý – kadeřnice, správce sítě, mechanik, vedoucí pracovník, nebo i popelář, když jeho zaměstnavatel koupí novou techniku.

Co mě mrzí je, když učitel selže. Co hůř, když selže kolektiv učitelů. A co nejhůř, když selže jejich vedení. A o jednom selhání je vlastně tenhle příspěvek, resp. to, co mě vyprovokovalo jej napsat.

Sháním programátora, popř. programátory do týmu. Jenže sehnat spolehlivého člověka, který umí jakýsi webový základ a k tomu práci s PHP frameworky, a hlavně má čas je poměrně těžké. Kde hledat v červenci? No přeci mezi studenty, jsou prázniny, mají volno a komu se dneska nehodí brigáda. Logicky mě tedy napadlo obrátit se na školu, která má obor zaměřený na programování a jejímž systémem jsem mimo jiné prošel i já. V mém případe tedy na SŠAKHK (Střední škola aplikované kybernetiky Hradec Králové). A kdo by mi měl dát lepší doporučení než učitelé, kteří učí právě programovací jazyky. Zde však začíná mé zklamání.

Rozhodl jsem se tedy napsat email učitelům, kteří vyučují předměty, ve kterých hledám šikovné lidi. Předpokládal jsem, že kdo jiný bude znát své žáky lépe, než učitel. Psát řediteli mi přišlo v danou chvíli poměrně nesmyslné. jenže smůla, učitelé na SŠAKHK nejsou takoví lídři, jak bych asi z předpokladu v úvodu příspěvku předpokládal. Dnes je to měsíc co jsem jim psal, a odezva? NULA. Resp. je to i 14 dní co jsem psal vedení školy, manželům Langovým, a odezva též žádná (ok, třeba jsou na dovolené).

Proč mě to štve? Někdo mi neodpověděl na mail. Může to být neslušné, ale je to dnes běžné. Neštve mě to ani tak kvůli sobě, že musím hledat jinde, ty možnosti naštěstí jsou i další. Štve mě to především kvůli studentům a kvůli tomu, že si neuvědomují, co mají v rukách. Studium na SŠAKHK stojí několik desítek tisíc korun ročně, u nejdražšího oboru je to tuším téměř 50.000 kč za rok, tzn. téměř čtvrt milionu korun za středoškolské vzdělání, resp. přes čtvrt milionu pokud započítáme i náklady spojené se studiem – ubytování, doprava, atp. Do čeho však investovat lépe, než do vzdělání? Nic mě nenapadá.

Nabízel jsem skrze oslovené učitele studentům možnost vydělat si na nemalou část školného, resp. u šikovných jedinců klidně na celé. To je to, co mne štve a mrzí. Učitelé zde totálně selhali a neuvědomují si, že mají v rukách velmi dobré PR.
Dokážete si představit studenta, který dokončí studium a bude sdělovat na školu reference typu „Studoval jsem na SŠAKHK, sice mě to stálo čtvrt mega, ale učitel mi dohodil brigádu, takže jsem si na část studia vydělal a stálo mě to vlastně jen kilo.“ … co chtít víc než pozitivní ohlas od studenta, který končí studium s pocitem, že něco umí nejen teoreticky, ale i prakticky a že ho to zase tolik nestálo, protože má o daný obor zájem?

Jsme v prdeli?!

13. 6. 2012

Všem nám, komu není jedno v jaké společnosti žijeme doporučuji článek na blogu Peoplecomm – Jsme v prdeli? … nemá cenu tady psát to, co bylo dobře napsaný jinde :) Mám pocit, že je na čase oprášit klíče!

Peníze nebo zájem? Rozhodující parametr při práci

21. 11. 2008

Tedy aslespoň pro mne, pokud hledám spolupracovníky.

Za poslední měsíc jsem vyzkoušel snad 5 brigádníků na různé práce a mnohým jsem musel poděkovat a rozloučit se s nimi, neboť jejich jediná vize byla škvára a čím rychlejc to udělám, tím dřív bude. Omyl.

Proto napíšu pár postřehů nejen pro brigádníky.

Pamatujte si o čem se bavíte

Příkladem budiž poslední brigádník. Ten mě stál nemálo rozčilování. 3x jsem mu opakoval zadání. Už to pro mne mělo být signálem, že to není ten pravý. Nicméně jsem ho nechal pracovat a zadal mu jeden článek na poměrně složité téma. Hned při zadání to bylo postavené tak, že to bude obsahem webu a mělo by to proto být napsané aspoň z části tak, aby to prodávalo. Texty si vždy procházím a dělám korekci, takže není problém to přepsat dle svého, ale potřebuju mít z 99% hotovou kostru, která jde použít – vymýšlet obsah mě jednak nebaví a taky mi zabírá mnohem víc času než někomu, kdo rád píše. Výsledek byl naprostým opakem. Jen aby se vešel do rozsahu A4, psal totální plky. Tématem byla elektronika a popisoval, jak jste v prdeli, pokud se vám vytrhne jeden drátek. No nesmysl co nikoho nezajímá. O tom, že jsou podle něho drahé věci z Číny kvůli tomu, že je to daleko a musí se to dovážet nemluvě :)

Odpovídejte na dotaz

Úplně nejvíc energie mi mnohdy bere špatná komunikace. Zeptám se na A, odpověď je B a než se dostaneme k A, je 5 minut v háji. Přitom stačí odpovědět na co se člověk ptá a je to. Oba si ušetříme čas.

Komunikujte

Komunikace je základem a v případě problému je 2x tak důležitá. Příkladem budiž zase zmíněný brigádník. Po nezdaru se článkem jsem usoudil, že by zvládl vkládat videa z youtube do blogu. Mrknout na video, napsat český nadpis, dvě věty do popisku zařadit do kategorie, přidat 2-3 štítky a hurá do světa. O tom, že nebyl shopnej napsat smysluplnej popisek, protože se nepodíval na video (ani zběžně) se rozepisovat nechci. Problémem byl jeho absolutní nezájem o práci a maximální zájem o prachy. Videa vložil tak, že byl html kód videa pod „popiskem“. Takže běznej návštěvník čučí co se děje a nechápe. To byl vrchol. Stačilo napsat co s tím, nebo to smazat. Samozřejmě v rámci nezájmu to nechal být jak to je.

Přemýšlejte nad tím co děláte

Bezhlavá cesta za penězma není nekonečná. Naopak má brzký konec. Zapojte proto mozek a přemýšlejte nad tím co děláte, ikdyž vás to třeba nebaví. Je rozdíl dělat něco za peníze a pro peníze. Výsledek práce pro peníze je mnohdy odfláknutý. Naopak za peníze to děláme všichni, peníze jsou dobrá motivace, ale nesmí to být jediná motivace (alespoň u většiny jedinců).

Proto pokud máte problém s pamatovákem, pište si poznámky, naučte se hledat v historii icq a emailů, jen se proboha neptejte na jednu vec desetkrát :) Děláte blbce především sami ze sebe.

Naopak pokud je problém, komunikujte. Hra mrtvého brouka nemá smysl. Jednou se to provalí a problém zatím akorát nabírá na rozměru.

Jsme národ bulvárních tupců?

9. 5. 2008

Před pár dny obletěla bulvárem a médii zpráva, že se nejlépe placený moderátor Leoš Mareš spustil s prostitutkou. Ta ho pak měla vydírat fotkama. Myslel jsem si, že to lidi přejdou s tím, že si chtěla nějaká štětka namastit kapsu a nevyšlo jí to. Opak je ale pravdou, bulvární konzumenti to žerou.

Blesk je blesk a lepší už nebude

Před nějakou dobou byl v televizi rozhovor s Libuší Šmuclerovou, generální ředitelkou Ringieru, který Blesk vydává. V tomto rozhovoru na mě tato dáma působila velmi chytře. Mimo jiné mezi řádky říkala, že chtějí, aby Blesk nebyl tak malomyslný bulvár, jako tomu bylo v té době. Pár měsíců je pryč, a nic se zřejmě nezměnilo.
Proč by jinak publikovali fotky, kde je jasně vidět, že byl Leoš Mareš „sjetý“? Jako pardon, ale po 2 minutách „kouření“ se ani nepohnul?

Jsme národ tupých bulvárních konzumentů.

Leoš Mareš a kauza “prostitutka”

Jak jinak si vysvětlit ten asi dvacetinásobný nárůst popularity?

Honíte si ho online?

1. 8. 2007

Honíte si ho online? Že je to blbost? Neřekl bych. Najde se spousta lidí, co má své ego daleko radší, než cokoliv jiného. Onanie, kterou předvádějí na svých blozích je, dámy a pánové, k zblití!

I v dnešní době se najde pár lidí, co se netají svými úspěchy. Jeden příklad za všechny je John Vanhara a jeho blog o podnikání v USA. Jinými slovy se dělí o své zkušenosti v podnikání a to zcela otevřeně i za cenu, že mu na základě jeho rad vznikne konkurence. Což se v případě Johna možná stalo.

To, jak si ale nějací frajírci mastí ego a onanují nad svými příspěvky, to je hnus. Opět jeden příklad za všechny –  „super“ blog Air4Web. Tato osoba tráví nebezpečně moc času sledováním sci-fi filmů. Jeho články o tom, jak lze v IT vydělat jako jednotlivec statisíce jsou opravdu skvělé sci-fi čtivo. Pokud ho na to ale upozorníte, jako pan Fandor, nazve vás pakem a udělá z vás virtuálního bezdomovce. A je mu jedno, jestli vyděláváte x krát víc jak on. On je prostě ten nejlepší, vydělává nejvíc, má super byznys plán, ale na penězích mu vlastně vůbec nezáleží. Tomu všemu dá korunu jako největší idiot. Promiňte, ale jak jinak nazvat někoho, kdo není schopen vyrazit na letiště včas a musí to pak mastit většinu cesty 180 km/h? Doufám, že jeho kamaráda na silnici v životě nepotkám. Nerad bych byl ten, koho jednou zabije. Možná to je opět další výmysl a jen způsob, jak si honit ego … kdo ví …

Prosím vás, pokud máte sklony k exhibicionismu, kroťte svou fantazii, někomu by se z toho mohlo udělat špatně.

RSS