PELMEL
domashneeporevo1.ru

Mišmaš

Kvalitní topenáři – Praha a okolí

31. 8. 2014

Znáte to, narazit na toho fajn řemeslníka, ať jde o cokoliv. Ptáte se po kamarádech, sháníte reference, pak řešíte jak je pohlídat, aby bylo vše na 100%. Jojo, mám rekonstrukci v plným proudu.

Ale – mám tu i tip na topenáře, který dělá v Praze a okolí a je výbornej. Mám docela velký nároky na kvalitu a skoro extrémní na to, aby lidi se kterýma dělám – nebo dělají pro mě u svý práce přemýšleli. Je jedno co děláte, ale buďto jste dělník, kterýho nic nezajímá a dělá co mu řeknete a nebo tvoříte a výsledkem je něco pěknýho, výtvor. V každý práci se dá vytvořit něco fajn. více

Moje (otřesná) zkušenost s Vodafonem

27. 1. 2014

V rámci vylepšení přístupu účtování především reálné ceny dopravy při pronájmu plošin jsme do všech aut zavedli tablety. Když jsem řešil od koho si vybrat data, oslovil jsem Tarifomat, kde mi nabídli 500MB internet za 90 Kč vč. DPH. Paráda, u O2 máme za stejnou cenu FUP 150 MB. Poslal jsem tedy Tarifomatu fakturační údaje a čekal co bude.

Za dva dny přijel kurýr Intime s balíkem se SIMkami, kde převzetím podepisujete rovnou smlouvu. To je docela zajímavé řešení a ulehčilo by třeba u Air Bank zakládání účtu, kde člověk skenuje pár dokumentů, aby nemusel na pobočku, tohle je skoro lepší řešení. To je ale asi jediné pozitivum celého příběhu.

Po rozbalení zjišťuju, že někdo totálně zbastlil údaje odběratele smlouvy. V adrese je IČ, ale je to celé psané na mě, jako jednatele s adresou mého trvalého bydliště. Žádná taková adresa komunikací neproběhla. Naháním Tarifomat, ti se ohání, že Vodafonu poslali přesně to, co jsem jim poslal já. Fajn, tak je to nechám změnit, že se ozvou.

Druhý den volá paní z Tarifomatu, že jí ve Vodafonu zjednodušeně řekli, že je vše OK a co vlastně chci, že na smlouvě je IČ ok. Tak fajn, vysvětlil jsem, že mi takové FA asi účetní nevezme. Na to mi bylo řečeno ať si zajdu na pobočku Vodafonu. Po 10 minutách, kdy jsem slečně z Tarifomatu vysvětloval, že chyba není u mě a že se mi nikam chodit nechce, že právě abych nikam nemusel to řeším s nima jsem to vzdal, točili jsme se v kruhu, na dotaz co mám dělat, když nemám poblíž pobočku mi řekla, že jediná cesta je zajít na pobočku. Tohle je docela fail tarifomatu. Měli by být dost silní v kramflecích, aby to nechali někoho ve Vodafonu opravit bez nutnosti mé účasti.

Ok, šel jsem na pobočku. Na pobočce byla krásná, ochotná a milá slečna, alepoň nějaký světlý okamžik. Po chvilce vše vyřešila a rovnou mi aktivovala všechny SIM karty. A tady milý Vodafone další srajda – proč posíláte k čertu SMS o aktivaci služby na kontaktní telefon a ne na danou SIMku? Při aktivaci SIM se automaticky aktivuje asi 10 služeb a na každou SMSka. Aktivoval jsem 4 SIMky, a telefon mi bzučel ještě 5 minut po odchodu z prodejny.

Tak vše za mnou, říkám si … o víkendu došlo na instalaci SIM karet do tabletů, do té doby tam byly SIMky od O2, které byly k tabletům zdarma. Přehodil jsem karty, signál plný, nenapadlo mě zkoušet, byl jsem v tu chvíli na Wi-Fi. Uznávám, chyba.

Pondělí ráno, plošiny vyrazily na pronájem a já mám v 8:30 telefon od jednoho z řidičů „Volal jsem ostatním a nikomu nám nejde v tabletech internet“ … hurá, říkám si. Ok, jsem kousek od prodejny Vodafonu, zajedu tam. První zklamání – byl tam nějakej chlápek, ne ta slečna. Ok, vytáhne roletu pár minut před devátou, zapne starej počítač, co bootuje dalších 5 minut a po chvilce vidí vše aktivní. Super, takže vše OK, ale jim to nejde. Přes všechny plány tedy vyrážím za plošinama do terénu.

Cesta sněhem trvá 2x déle, ale za 50 minut jsem na kraji Prahy, kde jsou naštěstí dvě plošiny. Volám na Vodafone linku, kde mi po 10min čekání paní sdělí, že mi posílá chytré SMS pro nastavení tabletů a za 10 minut mi zavolá, jak se mi to povedlo. Říkám si super přístup. Jenže, po 30 minutách kdy na žádný z tabletů nedošla jediná SMS a poslední byla z nedělního večera o nastavení FlexiStropu mi došla trpělivost, opět volám na linku, opět čekám a pak zase vysvětluju problém někomu. Paní č.2 říká, že v systému vidí, že se mi ta předchozí nedovola. Dementuju to slovy, že bych měl na telefonu nepřijatý hovor a na alespoň jednom tabletu SMSku. Nic. Ok, hledá Nexus 7 nemůže najít. Odkazuje mne na jejich nastaveni.vodafone.cz – docela vtipný, když mi nejde internet, ale ok, našel jsem si to v iPhonu.

Celý problém byl, že se SIMkou od Vodafonu se do telefonu natáhlo asi 8 přístupových bodů Vodafonu, ale ten, kde se APN jmenuje „internet“ tam prostě nebyl.

Celý tohle ježdění, bádání, čekání, zkoušení mi zabralo 4 hodiny, aneb celý dopoledne. Díky, Vodafone…

A největší Vodafone FAIL na závěr, říkám tomu od začátku „Vodafone past“:

Už při problému se smlouvou se mi stala zajímavá věc – volám na 800 777 777 – tam mi nedokáží s úpravou smlouvy pomoci, protože již smlouvu mám a oni jsou linka pro nové zákazníky. Mám se obrátit na prodejnu nebo na Tarifomat. Tarifomat mě odkazuje na Vodafone. A linka Vodafonu 800 77 00 77 je mi k prdu, protože jsem v tu dobu neaktivoval SIMku, protože když je na špatný subjekt, nejdřív chci vyřešit logicky smlouvu.

No a dneska ta past znova. Na 800 77 77 77 mi nepomohou, protože od nastavení je tu 800 77 00 77 a tam se dostanete jen když víte telefonní číslo – k čemu bych sakra měl vědět tel. číslo SIMky v tabletu kde je jen internet ??? A přes to se na operátora prostě nedostanete. Kdybyste někdo věděl jak z téhle Vodafone pasti ven, budu rád. prostě číslo, kde někomu živýmu řeknu IČ a PIN a on mi pomůže s nastavením. Jen ne telefonní číslo.

A Vodafone samoobsluha, to je peklo a past sama pro sebe, to je jeden velkej UX fail a pozůstatek 90. let, kdy byli cool, že to měli jako jediní. Dneska ale samoobsluha u O2 vypadá a hlavně funguje o několik řádů lépe.

Update 2014/07 : Dal jsem Tarifomatu po půl roce druhou šanci a využil jejich služeb v porovnání cen elektřiny, resp. následně v přechodu na alternativního dodavatele elektřiny. Musím uznat, že po půl roce se kvalita služeb zvedla, operátoři se snaží a jsou vstřícní, průběh přepisu probíhal ze strany Tarifomatu hladce, vše bylo super připravené a smlouvy jak pro blbce – přečíst a na označených místech podepsat – za to palec nahoru, takhle připravený smlouvy mám rád :)

Jsme v prdeli?!

13. 6. 2012

Všem nám, komu není jedno v jaké společnosti žijeme doporučuji článek na blogu Peoplecomm – Jsme v prdeli? … nemá cenu tady psát to, co bylo dobře napsaný jinde :) Mám pocit, že je na čase oprášit klíče!

Nejčastější internetové podvody

12. 11. 2011

Po článku o mých zkušenostech s podvody na internetu, podvodnými šeky a western unionem se pod článkem objevilo za 3 roky přes 300 komentářů. Článek zcela jistě učetřil peníze stovkám lidí, kteří před posláním trochu pogooglili.

Největší vytrvalkyní v radách v komentářových dotazech je Soňa (díky za to). Soňa dnes shrnula základní věci na které je třeba dát si pozor, takové ty nejohranější cesty podvodníků a myslím, že si to zaslouží samostatný článek.

nákupy na internetu – vidíte na internetu výhodnou cenu zboží či výrobku, který dlouho sháníte. Transfer máte odeslat buď na svoje jméno, nebo na sestru, bratra… s tím, že pak jméno příjemce změníte, ale prodejci sdělíte všechny údaje o transakci (kolik, odkud, případně i jméno příjemce + číslo transakce), zboží nepřijde nebo úplně něco jiného. Podvodník si udělá falešný doklad totožnosti a peníze vyzvedne. Nikdy neberte v potaz nabídku, kde prodejce nabízí platbu JEN přes WU (Western Union), solidní prodejce má jiné alternativy placení.

výhra několik tisíc usd nebo eur – dostanete email nebo telefonát, který Vám oznámí, že jste šťastným výhercem zahraniční loterie. Osoba, která Vás kontaktuje je daňový poradce, zástupce sázkové společnosti, úředník finančního úřadu nebo jiný státní úředník. Působí jako skutečný odborník znalý problematiky, je upřímný a má opravdovou snahu Vám vyhrané peníze doručit co nejdříve. Odpoví na všechny Vaše otázky. Má to však jeden háček. Aby peníze mohly být uvolněny a převedeny, musíte nejdříve zaplatit daň nebo poplatek související s Vaší výhrou. Samozřejmě přes WU. Poplatek pošlete a budete žádani o další, dokud jste ochotní posílat další peníze. Výhra nikdy nepřijde. (Pozn: buďte rozumní !! Už jste někdy vyhráli tam, kde jste nesoutěžili ? A navíc, daňe se běžně strhávají z vyhrané částky, která se následně vypláci zdaněná, popř. si ji zdaníte sami daňovým přiznáním!)

čekající miliony – Obdržíte email od někoho, kdo se představí jako významná osoba z cizího státu. Například manažer velké banky, nebo také vysoký státní úředník, či manželka sesazeného diktátora. Detaily se mohou lišit, základ je však vždy stejný – někde v zahraničí čekají miliony amerických dolarů (euro).

Ona osoba je jedinou, která ví o existenci těchto peněz, ale z různých důvodů nemůže sama tyto peníze získat. Jediné co potřebuje, je čestný a důvěryhodný partner, který je ochoten sdělit své osobní údaje – jméno, příjmení, adresu pobytu a bankovní spojení. Odesílatel emailu slibuje, ba přísahá, že jakmile mu budou tyto údaje sděleny, zajistí okamžitý převod těchto peněz na účet „společníka“, tj. Vás, a zařídí rozdělení peněz mezi obě strany. Váš podíl z této transakce může činit 25% až 50% z celkové částky.

Poté můžete obdržet šek a jste požádáni o zaslání podílu „obchodnímu společníkovi“ prostřednictvím služeb společnosti nabízející peněžní převody. Anebo jste požádáni o zaslání zálohy pro právníky. Může se ale také stát, že z Vašeho bankovního účtu byly „odčerpány“ peníze, nebo zjistíte, že byla zneužita Vaše identita.

Tento typ podvodu bývá také nazýván „Nigerijské“ fondy. Důvodem je, že odesílatel předstírá, že bydlí v této africké zemi. Samozřejmě se může nacházet kdekoli na světě.

pracovní nabídky – Zní to lákavě. Práce doma, pouze několik hodin denně, provize až deset procent, předchozí zkušenosti nejsou zapotřebí.

Přivábeni podobnými sliby můžete přistoupit na nabídku firmy, která převádí peníze po světě a začít pro ni pracovat. Pracovní náplň je jednoduchá. Společnosti sdělíte číslo svého bankovního účtu. Na něj následně začne zaměstnavatel převádět peníze. Jediné, co musíte udělat vy, je vybrat určenou hotovost, odečíst si provizi deset procent a rozdíl zaslat, dle pokynů firmy, třetí straně prostřednictvím hotovostního peněžního převodu.
Zaměstnanatel je podvodník a Vy se doupouštíte TRESTNÉHO ČINU PRANÍ ŠPINAVÝCH PENĚZ. Takže pokud pracovní nápní je přeposílat kamkoli peníze, ignorujte to.

Stejně tak podivné nabídky na domácí mazlíčky (papušek, pes, kočka..), inzeráty jsou psané hodně špatnou češtinou, podvodníci používají překladač. Když peníze odešlete, tak Vám řeknou o další např. že zvíře je v karanténě a je potřeba léků či pojištění atd. a stále si budou vymýšlet důvody proč máte odeslat další peníze.

Záloha na nájem na byt, který se nachází např ve Francii, ale zálohu máte poslat do Anglie. Též podvod!!

Teď opačný podvod: Vy jste prodejce a ozve se Vám cizinec, že by o Vaše zboží měl zájem a chce ho pro svou sestru, bratrance.., který studuje někde v Africe. A že vám zaplatí šekem, a když šek dorazí a vy jdete do banky si ho proplatit, tak banka po čase zjistí, že je nekrytý. Nebo Vám platbu pošle přes Paypal o údajně navýšenou cenu za dopravu a Vy mu ten přebytek máte poslat přes WU. …

Podvody se samozřejmě objevují v různých variantách, ale podstata je stejná. Okrást Vás o peníze. A k tomu se blíží Vánoce, takže se s podvody rozsypal pytel.

Pozn: V případě tohoto opačného podvodu a v případě šeku většinou začne kupec naléhat, že dárek spěchá a že vy máte šek tak ať odešlete zboží, příp. začne tlačit že vy jste podvodník. Bance ovšem trvá ověření šeku 2-3 týdny a vy tak po nějaké době zjistíte, že jste poslalizboží a peníze nikdy neuvidíte.

Stejně tak v případě platby na paypal a vrácení přeplatku na WU se mnohdy jedná o podvod s kradenými paypal účty kdy následně pravý majitel požádá o refund, paypal v takových případech v 99,9% vrací částku, protože ochrana kupujícího je alfou a omegou paypalu a vy nemáte zboží, ani pár stovek dolarů co jste podvodníkovi poslali přes WU jako bonus.

 

Samozřejmě, že ve WU (Western Union) upozorňujeme na tyto podvody, ale bohužel zákazníci nedbají. :-(

UPC – existují horší služby?

22. 6. 2011

UPC je „super“. Trošku lituju toho, že nemáme v naší lokalitě jinou možnost internetu. Telefonní linka do provozovny by se musela natáhnout, a wifi by znamenalo tahat kabely 5 pater nahoru, a otázkou vůbec je, jestli bychom chytli něco rychlého a obecně komerčně použitelného.

Pokud člověk nechce žádnou akci ze strany UPC, tak služby fungují, ale když po nich něco chcete, větší bordel jsem ještě neviděl. Jedno oddělení nemá tucha co dělá druhé, interní databáze klientů a poznámky k ní nejsou přehledné, pokaždé na zákaznické lince něco 5 minut hledají a co se může podělat, to se podělá. (čti: Co můžou v UPC podělat, to podělají)

V dubnu sem je požádal emailem o přepis smlouvy na nové s.r.o., dočkal jsem sepřesně po 2 měsících a způsob, jakým jsem se o tom dozvěděl mě vytočil do běla, více viz níže.

22.4.2011 9:40:44

Text požadavku:
Dobry den,
mam u Vas firemni pripojeni na firmu XXXX, potreboval bych, aby uctovani sluzeb bylo na nove s.r.o., konkrétně: YYYY

Je potřeba nějak předělat smlouvu? Případně prosím zašlete mi kontakt na někoho, kdo to se mnou změní, děkuji.

Děkuji

22.4.2011 10:27

Vážený pane,
dovolte, abychom tímto reagovali na Váš e-mail ze dne 22.04.2011, týkající se přepisu smlouvy.

Pokud budete reagovat na naši odpověď, nepoužívejte, prosím, tlačítko odpovědět, ale využijte kontaktního formuláře na http://web.upc.cz/klpoz/cz/.

Tímto Vás chceme informovat, že pro převod služeb na nového majitele (firmu) je potřeba podat písemnou žádost (e-mail, dopis, fax). Žádost musí podat současný majitel smlouvy a je třeba do ní uvést:
– číslo smlouvy která se bude převádět
– služby které chcete převádět (pokud jsou služby které aktuálně nenabízíme, je třeba si vybrat nové služby)
– jméno, příjmení a telefonický kontakt na koho se smlouva bude převádět (pokud je přepis na firmu tak uveďte IČ, DIČ, jméno kontaktní osoby a jeho telefonní číslo)
– způsob úhrady

Děkujeme za pochopení a spolupráci.

Odpověď přišla fakticky rychle. Poslal jsem vše potřebné, 23.4.2011 přišlo potvrzení, že požadované věci dostali

Vážená paní, Vážený pane,
touto cestou Vám potvrzujeme, že jsme Váš požadavek předali k dořešení na kompetentní oddělení, které Vás bude kontaktovat v nejkratším možném termínu.
Pokud budete reagovat na naši odpověď, nepoužívejte prosím tlačítko odpovědět, ale využijte opět kontaktního formuláře na http://web.upc.cz/klpoz/cz.
S pozdravem a přáním příjemného dne
Vaše UPC

Dále mne nikdo nekontaktoval. Radši jsem to chtěl potvrdit, tak jsem 12.5. volal na zákaznickou linku, kde jsem zjistil, že tam žádný můj požadavek není. Po domluvě se slečnou jsem poslal žádost přes kontaktní formulář, prý to tak bude stačit.

Text požadavku:
Dobrý den,
po telefonickém kontaktu se zákaznickou linkou tímto žádám o změnu FAKTURAČNÍCH údajů týkající se vyúčtování služeb ze smlouvy č. 2******0, která je v současné době účtována na XXXX s.r.o. účtovat na níže uvedenou společnost: YYYY

PROSÍM O POTVRZENÍ ZMĚNY ÚDAJŮ EMAILEM.

Děkuji

Ještě tentýž den přišlo potvrzení o přijetí a předání kompetentnímu oddělení, de facto ten samý email jako 23.4., jen od jiné operátorky.

20.5., tedy po více než týdnu jsem po předchozích zkušenostech radší zavolal na UPC. Co myslíte? Nic tam nemají. Resp. mají, ale takto potvrzená informace, resp. změna nejde akceptovat, byť před týdnem mi řekla že jde.Ok, nechal jsem si poslat změnu smlouvy s tím, že jim opět přepošlu požadavek z 12.5. a oni na dané s.r.o. vystaví přepis smlouvy.

Smlouva došla za dva dny, super. Obratem jsem poslal.

Nečekaně jsem si to po 14 dnech od odeslání smouvy raději prověřil. Resp. když mi došla faktura a jak jinak než na starého nájemce. Má smlouva jim ještě nedošla … tak ba ne, po asi 5 minutách ji našli. Pán na lince mě ujistil, že to do měsíce určitě změní. Přepsat jméno firmy, adresu, ič a dič ve smlouvě. otázka 10 minut pro toho, kdo umí psát na klávesnici jen jedním prstem. Ale ok, hlavně že to mají a snad řeší.

Dnes, 22.6. mi změnili smlouvu na nové s.r.o. . Jak jsem se to dozvěděl? No přece tak, že cca mezi 15 a 16 hodinou přestal fungovat internet.

Tak jsem opět volal na linku UPC. Pán mě nemohl dohledat, protože stará smlouva neexistuje :) Tak nakonec prý IČ stačí. Našel novou smlouvu a že to prověří. 8 minut jsem poslouchal melodii. Krásně uspávací. Poté mi suše sdělil, že tam při přepisu nastala chyba (nechápu jaká???) a že to během pár dní opraví (pár dní??? to, co zkurvili během chvilky budou opravovat pár dní???).

Jo a že prej můžu zažádat aby mi vrátili peníze za ty dny co mi to nejede. Super. Pro firmu, která denně přijímá v obchodě platební karty přes online terminál a vyřizuje objednávky z eshopu je to super řešení.

Uvidíme další postup. Není nad fungující interní kanály, kdy zákazník není obětí „suprově fungujícího“ systému …

Aktualizace software Parrot přes PC / Mac

30. 1. 2011

Dneska jsem se konečně dokopal k tomu, abych si zaktualizoval firmware v Parrot CK3100, iPhone 4 s ním nechtěl komunikovat – verze softwaru 3.12 byla trošku stará, aktuálně je už 4.23 :)

Ona je to vcelku prkotina, jen je potřeba umět pracovat s bluetooth (díky čemuž jsem na aktualizaci strávil ne 5 minut, ale asi hodinu, než jsem přišel jak na to).

Postup jak na aktualizaci – postup na Macu, pro PC a Win je to vesměs stejný:

 1.  Stáhněte a nainstalujte si Parrot Software Update Tool zde.
 2. Macaři budou potřebovat Windows, buď pres Parallels nebo přes VMware. Pro podporu integrovaného bluetooth modulu v Macbooku je potřeba nainstalovat Boot Camp – stačí vložit CD s Mac OS X a otevřít jej pod Windows, uvidíte tam složku Boot Camp a v ní setup.exe .. instalace zabere cca 10 minut, poté vyžaduje restart virtuálu s Windows. Pokud nemáte CD při ruc, půjde stáhnout i z webu Apple.
 3. Vezměte noťas a jděte do auta a otočte klíčkem do pozice, kdy vám naběhne Parrot.
 4. V Parrotovi doporučuju smazat všechny přidružené telefony, zabírají dost místa a nejspíš i díky tomu se mi nedařilo spárovat ho s notebookem hned v začátku. Smažete je přes Přednosti (Nastavení) -> Sdružené telefony -> vybraný telefon -> smazat
 5. Poté je třeba zapnout Parrota do režimu párování == Přednosti (Nastavení) -> Další nastavení -> Sdružit s telefonem -> Ostatní … v tu chvíli začne vyhledávat bluetooth zařízení, respektive čeká, až si ho druhé zařízení najde.
 6. Ve Windows si otevřete Ovládací panely -> Zařízení Bluetooth. Dále Přidat , v dalším okně vyberte, že zařízení je připraveno a dejte další. Po chvilce vám to najde parrota. Vyberte zařízení a dejte přidat. Bude vyžadovat autorizační klíč, vyberte zadat manuálně, nebo z dokumentace a zadejte klíč 1234. Poté by se měl Parrot spárovat s Windows. Pokud tento postup neuděláte a přidáte parrota bez klíče, vše se jeví jako ok, ale ve skutečnosti nemáte autorizaci a parrot se vám nespáruje, jen to tak na oko vypadá.
 7. Parrot bude mít nejspíš zakázanou aktualizaci software, je potřeba ji zapnout.== Přednosti (Nastavení) -> Další nastavení ->  aktualizace software (software update) ->Zapnout
 8. Poté teprve otevřete nainstalovaný Parrot Software Update Tool, vyberte Car systems -> váš model Parotta -> Download Latest Version a OK (stáhne nejnovětší verzi firmware pro daný model handsfree, po stažení pokračujte Next -> dále search device -> Vyberte nalezeného Parrota a pokračujte dále. V dalším kroku probíhá již samotná aktualizace, ta chvilku zabere, cca 5 min.
 9. Poté ukončete program tlačítkem Finish, parrot se současně rebootuje, takže zhasne a bude cca minutu vypnutý. Rozhodně nechejte klíček v pozici jaké je a počkejte až Parrot naběhne.
 10. Po nainstalování si nastavte v Parrotovi zpět češtinu (Settings -> Language -> česky) a připojte telefon (mělo by stačit jen vyhledat zařízení z telefonu, pokud ne, otevřete režim párování v Parrotu viz bod 5)

Dojmy z Portugalska

28. 10. 2008

Po týdnu jsem se vrátil z dovolené v Portugalsku. Je to krásná země, ale dojmy mám hodně smíšené.

Cestou tam jsem v odletový hale viděl jen jednu pěknou portugalku. V letadle mě mile překvapily letušky. Klasika jako všude jinde, velmi krásné. Má idea opadla po pár dnech. Procento hezkých slečen je vyšší v ČR („překvapivě“). Portugalky jsou bezesporu zajímavé, ale většina z nich má dost velký zadeček. Mnohdy neúměrně. Portugalci jako národ jsou obecně menší než češi a při menší výšce ten větší zadeček a silná stehna dělají nohy do X. To jsem pozoroval u hodně slečen.

Když už jsem zmínil portugalky, tak mi celý týden vrtala hlavou jedna věc, a tou je móda. Chápu, že se slečna vyfikne na večer do města, baru, a tak. Nechápal jsem ale, když přes den některý slečny vyběhly v kozačkách (a že jich nebylo málo). Kozačky jsou tam teď opravodu BOOM! Počítám, že po 3 hodinách měla nohy v kaluži potu.

Portugalsko jako takový je krásný. Jen je to pořád rozvojová země, tak trochu cikánov. Rybáři dělají bordel na plážích, kde se po ránu toulají mnohdy agresivní psi, kteří hledají potravu na celý den.

Nicméně pokud chcete dovolenou, kdy se budete celý dny povalovat na pláži, nebo naopak jezdit na kole, je Portugalsko dobrá volba. Ve Faru (konkrétně Praia de Faro) bylo teď v říjnu 20-25°C, foukal teplý vítr, a minimum turistů jak na pláži, tak ve městě (většina turistů tam v tuto dobu jezdí za sportem). Minimem myslím třeba 50 lidí na 2 kilometrech pláže.  Na kolo bude parádní Carrapateira.

Čerstvé mořské plody neměly chybu :) Přijde mi, že ať si dáte co si dáte, je to vždy na velmi podobném základu, ale tak i tak je to moc dobrý :)

Jak už jsem zmínil, portugalci jsou v mých očích v počátku rozvoje. Moc neřeší bordel na ulicích a když, tak ne zrovna ideálním způsobem. Například než aby vysáli listí z jednoho menšího stromu, tak ho dají na vysavači opačný chod a nafoukají na hromadu. Takže je rázem celá ulice v oblaku prachu, protože jestli se tam zametají silnice, tak ne příliš často a písek je ve Faru snad všude.

Kdybych to shrnul, na památky Portugalsko moc není, na přírodu ano. Terén je členitý a třeba Carrapateira je úžasný místo.

Nové křeslo, M1 XENON HALF MESH

9. 10. 2008

Od včera mám konečně nové kancelářské křeslo, a to M1 XENON HALF MESH, resp. Gamma Eastern GA07-8000. Nečekal jsem, že si na něo, co má být zdravé tak rychle zvyknu, respektive navyknu.

M1 XENON HALF MESHKřeslo je super pohodlné, ergonomické a možnost změny polohy při práci je k nezaplacení. Občas při přemýšlení potřebuju zavřít oči a ležet, dřív jsem to řešil tak, že jsem si šel lehnout na postel, gauč, cokoliv.  Teď se opřu na max a ležím. Když mě něco napadne, sednu si a pracuju. Odpadá tak přebíhání od židle k pohovce.

Další velkou výhodou jsou loketní opěrky součástí opěradla. Pokud měníte polohu, ruce jdou s váma. U některých křesel, které mají opěrky součástí sedák, vám tak ruce při změně polohy „utíkají“.

Neposlední výhodou jsou doplňky, které M1 nabízí. Měkké kožené područky a polštářek k podhlavníku jsou třešničkou na dortu, která dává sezení v křeslu naprostý luxus.

Samozřejmě každá sranda něco stojí. Cena tohoto křesla je u M1  7 599,- , tenký koženkový polštářek k podhlavníku 1 480,-, kožené područky 2 130,-, gumové kolečka 380,- . Celkem 11 589,- , resp. 13 791,- s DPH

Křeslo vřele doporučuji, za 7 599,- je to skvělá volba,  především když to samé křeslo můžete najít v nabídce nejrůznějších prodejců ergonomických křesel za mnohem vyšší cenu pod názvem HERKULES. Pokud byste kupovali křeslo jinde a doplňky u M1, cena je 2x vyšší, jelikož pro křesla koupená u nich je cena doplňků poloviční.

7. ročník LadronkaFest

20. 9. 2008

Na to, že byla dneska zima a nic moc počasí, ostatně jako celý tento týden, se LadronkaFest vcelku povedl. Lidí bylo hodně, místa pro jednotlivá stanoviště taky, takže se dav rozprskl a dalo se v pohodě fungovat. Ikdyž teda klasika, největší fronta byla na jídlo :)

LadronkaFest 2008

LadronkaFest 2008

LadronkaFest 2008

LadronkaFest 2008

Powerkiting

29. 7. 2008

Byl jsem spolu s kitesportem na akci v rámci teambuildingu pro jednu vekou firmu (záměrně nechci jmenovat). Zaměstnanci měli možnost využít několik aktivit, od šlapadel přes kola, jachty, lodě, až po landkiting. Nevěřil jsem, co dokáže udělat slovo adrenalin s některými lidmi. K tomuto příspěvku mě dovedla hláška jednoho chlapíka: „Kite? To je strašně nebezpečný, jdeme radši na šlapadla“. Nutno podotknout, že to nebyl důchodce, ale člověk okolo 30 let, střední postavy.

Přemýšlel jsem, co je na tom nebezpečného.  Napadlo mě jediné – nešikovný člověk. Navíc adrenalin není ekvivalent ke slovu nebezpečí a člověk nedělá adrenalinové sporty aby se zabil.

Powerkiting je relativně bezpečný

Proč relativně bezpečný a proč nešikovný člověk? Protože nejčastější příčina, kdy si člověk ublíží je vlastní hloupost. Paradoxně powerkiting je nebezpečnější pro pokročilé, kteří zkoušejí triky, než pro začátečníky.

Samotná bezpečnost je velmi propracovaná a pokud člověk neudělá chybu, nemůže si ublížit víc, než lehkým odřením kolenou (při landkitingu).

Bezpečnost se dá zajistit dvěma základními způsoby – „uklidněním“ a „odpálením“ draka. Když je problém, snažíme se draka „uklidnit“, což v 99,9% pomáhá. Konkrétně si zajišťujeme bezpečnost 4 způsoby:

 1. Odtáhneme ruce. Když je problém, dáme ruce s hrazdou od sebe. drak jde většinou nad nás, kde nemá téměř žádnou sílu.
 2. Hrazdu pustíme. Drak ztratí výkon a spadne na zem. V případě, že bysme nestihli dát ruce od sebe, pouštíme hrazdu z důvodu ztlumení nárazu draka na zem, tím ho alespoň trochu zbrzdíme a chráníme.
 3. Odpálíme hrazdu. Pokud má drak i přes úplné puštění hrazdy stále výkon (což má pouze v extrémním větru), „odpálíme“ se pomocí bezpečnostního systému poblíž „chicken loop“. Tím nám drak uletí o několik metrů a je jištěný pomocí „leash“ za tažné šňůry. (případně za 5. šňůru) Drak má v tuto chvíli nulový výkon, na vodě by měl mít pouze rychlost vln, jak jej unášejí :)
 4. Odpálíme draka. Pokud nepomůže ani odpálení 1. bezpečnostního systému, odpálíme draka a to tak, že odpálíme bezpečnostní systém na „leash“-i. Tím ztrácíme draka (cca 15-30 tisíc korun), ale ihned stojíme na místě.

Pokud neudělá člověk chybu a nepřitáhne v případě problému hrazdu (tu má naopak pustit), nemůže se mu nic stát. Pokud hrazdu přitáhne, jde tzv. „na hubu“.

Snad v tom vidíte dostatečné bezpečí tohoto sportu :)

RSS