PELMEL
domashneeporevo1.ru

Apple

Instalace OS X Mavericks 10.9 na nový disk

21. 2. 2014

Rozhodl jsem se pro update Macbooku na i7 a s novým počítačem i pro SSD disk a čistou instalaci systému, obnovovat z Time Machine 5 let starý systém updatovaný přes 3 verze  by byla trochu prasárna a zbytečné zasekání systému hned na začátku.

Pokud se rozhodnete pro instalaci na nový disk, tak na disku neexistuje skrytá partition, přes kterou by se dal systém z recovery módu nainstalovat. Je proto fajn si stáhnout Mavericks na původním Macu nebo u někoho a přes Diskmaker X vytvořit instalačku třeba na USB flashdisk. Případně se to dá i přes konzoli, ale pro většinu je uživatelsky příjemnější aplikace diskmaker. Návodů na to je spousta (např. na jablíčkáři), proto nemá smysl o tom psát, rád bych se zaměřil na poměrně zajímavou chybu.

A ta chyba nastane při instalaci. Instalace začíná zapnutím maca a stisknutím a držením CMD+R během bootování pro přechod do recovery modu. Poté co najde instalační USB disk a začne instalaci hodí hlášku „Tuto kopii Instalace OS X Mavericks nelze ověřit. Je možné, že byla při stahování poškozena nebo že s ní bylo manipulováno.“ … Názory na řešení se na netu různí, od znovu-stažení OS X a jedno, které u mě fungovalo – datum. nejedná se o fyzické poškození dat, ale o to, že data nelze verifikovat vzhledem k času počítače – aneb v Biosu je špatné datum.

Proto je třeba jít zpět do Diskovývh utilit a v hormín menu  Utility -> Terminal … na konzoli pak napiste příkaz date. Vypíše aktuální datum. U mě někdy  roce 2010 …

Poté je třeba nastavit nové datum příkazem: date MMDDHHIIYYYY , kde MM je měsíc, DD je den, HH je hodina, II jsou monity a YYYY je rok. Pro 21.2.2014 15:35 tedy nastavím datum příkazem: date 022115352014

Pak stačí jít na úvodku, vybrat znovu instalaci a už se chytne.

Seznam firem s.r.o. – www.sf-cz.cz

26. 10. 2011

Dnes se mi dostal na stůl dokument od Seznam firem s.r.o. – www.sf-cz.cz , který má formu smlouv a vypadá jako faktura / zálohovka. Pěkná sviňárna – o co jde?

Společnost Seznam firem s.r.o. , provozující web www.sf-cz.cz rozesílá firmám zapsaným v obchodním rejstříku tento dokument, smlouvu, zálohovou fakturu, s tím, že jim nabízí uveřejnění v katalogu firem. Celé to má ale několik háčků.

1. Nic jste si neobjednali. Přijde Vám to jak jsem již zmínil jen proto, že jste v obchodním rejstříku. Nevím jak to mají s živnostníky, ale selský rozum mi říká, že se zaměřují na firmy s větším obratem, protože účetní mnohdy neví co kdo z vedení objednal. Easy money.

2. Onen dokument je na 1990 Kč + DPH s tím, že období dle obch. podmínek (obchodní podmínky jsou malým písmem na celé zadní straně – už to samo o sobě smrdí). Nicméně na zadní straně se dočtete, že cena je za 6 měsíců, ale doba trvání smlouvy je 12 měsíců.

Tzn. když zaplatíte, souhlasíte se smlouvou a za půl roku čekejte další fakturu, kterou musíte zaplatit. A vůbec bych se nedivil, kdyby v té faktuře měli zase něco na prodloužení smlouvy :) Ale o tom nechci spekulovat, protože ten dokument neuvidím, protože oni odemě neuvidí ani korunu.

Dělají to docela chytře, přecijen dvojčička projde přes nepozornou účetní líp, než čtyřka + DPH.

Dalším háčkem je samotný katalog www.sf-cz.cz (záměrně jim nedám jediný aktivní odkaz). Katalog je naprosto nepoužitelný, vyhledává na základě několika kritérií, a nikdo vás nenajde. Katalog musí být otevřený, aby mělo smysl, že vás někdo najde. Tzn. na základě procházení kategorií. Možná je tento fakt ale cílený, protože kdyby byl otevřený, poškození by se mohli domluvit a postupovat u soudu hromadně, a to přeci Seznam firem s.r.o. a pan Radek Jež z Třebíče (jednatel a majitel v jedné osobě) nechce, že.

Další sviňárnou je řešení sporů – to je směřováno k Městskému a Krajskému soudu v Brně, tedy k nevytíženějším soudům v ČR.

 

O Seznam firem s.r.o. jinde:

Máte s podobnými podivnými či podvodnými nabídkami zkušenost? Podělte se v komentářích.

Co vadí čechům na iPhone 3G

28. 8. 2008

Je to týden co vstoupil iPhone 3G na český trh. Dostal jsem od kamaráda, který se zabývá podporou pro iPhone u jednoho z našich operátorů seznam bodů, na které si češi, kteří si iPhone 3G koupili, nejvíc stěžují (případně co bývá nejčastějším dotazem). Paradoxně hodně lidí chce údajně iPhone 3G vrátit.

SMS/MMS zprávy

 • Přijatá SMS zpráva nelze přeposlat jinému příjemci.
 • SMS od jednoho odesílatele je možné mazat jen hromadně.
 • Není podprováno hromadné rozesílání SMS.
 • iPhone nedisponuje funkcí „Doručenka“.
 • Při psaní je vždy zapnuta funkce T9 v angličtině. Nelze ji vypnout, ale poměrně rychle se učí! Bude vyřešeno s plánovanou českou verzí firmware, kterou půjde snadno do telefonu nainstalovat přes iTunes.
 • Telefon nepodporuje!!! zasílání a přijímání MMS zpráv. (Daný operátor oficiálně MMS v iPhonu nepodporuje a podporovat nebude a to ani aplikace třetích stran neautorizovaných Applem – neautorizovaný produkt je například SwirlyMMS)

E-mail

 • Přílohy v e-mailu můžete v telefonu zobrazit, nikoliv však přeposlat dále.
 • Jako přílohu je možné poslat jen fotografii – pouze 1 fotografii! Jiné přílohy nelze poslat. Fotografii nelze v telefonu upravovat.
 • Kontakt z emailu nelze kopírovat – funkci Copy – Paste v telefonu chybí.

Fotoaparát

 • Telefon nepodporuje natáčení videa. (pozn: opět lze vyřešit neautorizovanou aplikací VideoRecorder)

Bluetooth/GPS

 • Bluetooth slouží pouze k přenosu signálu pro některé handsfree sady. Spojení s PC, PDA nebo jiným zařízením není možné.
 • Přístroj má vestavěný GPS modul, který slouží pouze pro určení aktuální polohy při navigaci online – využívá Google Map. Komerční produkty typu Garmin, TomTom, Nokia Mapy, apod. nelze instalovat.

iTunes Store

 • V současnosti není možné stahovat hudbu prostřednictvím iTunes Store .
 • Na základě zřízení účtu v iTunes je možné nakupovat aplikace (App Store), případně další produkty. Účet je nutný i pro stažení freewareových aplikací.
 • Zákazník při používání platební karty musí mít povoleno placení na internetu. Odblokování provede ve své bance.
 • Při stažení i freewareových aplikací přijde nakupujícímu do mailu faktura – i na 0,00 Kč. Jedná se o standardní postup.
 • Některé placené aplikace mají omezenou licenci, např. 1 rok. Po ulynutí licenční lhůty si může iTunes Store stáhnout opět částku za aplikaci bez předchozího upozornění.

Jako uživatel iPhone musím s některými body souhlasit, nicméně nevidím v nich žádné větší problémy, které by mi stěžovali život nebo práci s tlefonem. Je třeba si uvědomit, že se jedná o mobilní telefon, nikoliv náhradu notebooku.

Různorodé názory na iPhone

16. 8. 2008

Názory na iPhone 3G, resp. iPhone obecně se různí. Blogeři se předhánějí kdo přijde s větší perlou okolo plánovaného prodeje iPhone 3G v ČR. Občas narazím na články, nad kterými zůstává rozum stát.

V emagu byl  nedávno rozhovor s Radkem Hulánem. Radek na dotaz, co by spadlo na zem, kdyby po něm někdo hodil Nokii, Sony Ericsson, iPhone a HTC naráz odpověděl že nic, že má dobrý postřeh, ale že by iPhone civilizovaně vrátil zpět, aby autor trpěl, že umím být i decentně zlomyslný. Na Radkově MyEgu jsem při nepravidelné návštěvě narazil na článek jistého 16ti letého Ondřeje Nečase, který popisuje iPhone 3G a zkušenosti s ním. To by nebylo MyEgo, aby nepsali o něčem, co tu bude až za 10 dní – no nic, autor asi popisoval rozbalení prvního modelu Apple iPhone.

Dovolím si komentovat několik pasáží, které jsou naprosto milné. Až mě zaráží, jak někdo může komentovat přístroj, který neměl očividně v ruce.

„Po otevření krabice najdeme krásný lesklý a čistý nový Apple iPhone 3G. Po zapnutí a pár šáhnutí se již zašpiní a jsou vidět otisky prstů. Na to ale Apple myslel a přibalil i leštíci hadřík, takže jej můžete všude nosit s sebou a ve volné chvíli leštit „telefon“.“

Ano, dotykový displej je od toho, aby se ho člověk dotýkal. Autorovi ale chybí praktická zkušenost s telefonem. Bť je telefon ušmudlaný, po rozsvícení displeje je podsvícení tak kvalitní a kontrastní, že ušmudlaná místa absolutně nevnímáte.

„Další superfunkcí je GPS navigace. Myslím, že je funkce co bude nejméně používaná. Tento mobliní telefon si bude kupovat především mládež a mladší generace, která nemá potřebu cestovat po republice autem.“

Autor neví nic o cílových skupinách iPhone. Skupina, kterou popisuje si kupuje Nokie s kytičkama. Pochybuji, že by mládež v USA potřebovala ve svém iPhone aplikaci Stocks, aby si kontrolovala stav na burze cenných papírů.

Kapesní GPS má mimo jiné výhodu pokud jste ve městě, které neznáte. Nemusíte řešit žádné ukazatele, prostě jdete. Takže myšlenka, že se GPS váže pouze k autu je naprosto milná.

„Američané moc neznají SMS zprávy, tak nás čeká jen divný textový editor.“

Další kravina. Autor  asi neviděl jak vypadají zprávy v iPhone. Přemýšlíte, co jste kamarádovi psali, když vám po týdnu dojde odpověď? A nebo kde máte mezi stovkou zpráv to číslo, co vám posílal zhruba před měsícem? iPhone zlehčuje i tyto věci. SMS máte seskupené podle odesílatele a historie SMS chatu je řešena podobně jako historie Skype. Celou historii SMSek s jedním člověkem (příchozí i odchozí zprávy) máte „v jedné zprávě“. Vše je úžasně přehledné.

„Telefon v podstatě nic neumí. Lidé ale šílí, je to Apple.“

Ta největší kravina na konec :) Sám mám původní iPhone a žádný jiný produkt od Apple. Jenže ten telefon je naprosto geniální. Proč hledat něco zanořené v několika vrstvách menu, když můžete 2x ťuknout a mít to?

„nemá fm rádio, absence MMS“

Ano, FM rádio nemá. 8 GB myslím na MP3ky stačí. Co se MMS týče, tento problém řeší aplikace SwirlyMMS.

iPhone 2.0 – iPhone 3G

10. 6. 2008

A je to tady. Dlouho očekávaný Apple iPhone 3G bude již za měsíc v prodeji. V prvních zemích se objeví 11. července, v dalších později. V ČR by se měl legálně prodávat nejdříve na podzim. Budou ho prodávat všichni 3 čeští operátoři, tedy Telefónica O2 (která jako jediná nabízí využití 3G sítě), Vodafone a T-Mobile. Cena by měla být ve všech zemích světa stejná – dotované telefony by se měly objevit od 199 dolarů za 8GB model a 299 dolarů za 16GB. V přepočtu při dnešním kurzu dolaru to dělá opravdu krásná čísla – cca 3 200,- za 8GB a 4 800,- za 16GB modely.

UPDATE: Jak se ukázalo a jak poznáme 22.8., kdy přijde iPhone 3G na český trh, ta cena byla za nejlevnější dotovanou verzi (rozuměj s dražším paušálem) a byla to hra čísel, aby prezentace Steve Jobse byla ještě více „WOW“ :(

Specifikace iPhone 3G:

 • Podpora GPS
 • Podpora 3G
 • Oproti „jedničce“ má tenčí rohy, vypouklejší „záda“
 • Oproti „jedničce“ má černý zadní kryt (16GB verze i bílý)
 • Výdrž:
  • pohotovostní režim – 300 hodin
  • hovor v 3G – 5 hodin
  • hovor v GSM – 10 hodin
  • surfování – 5 až 6 hodin
  • přehrávání videa – 7 hodin
  • přehrávání hudby – 24 hodin
 • V neposlední řadě všechny čechy potěší cena (doufejme)

A nakonec ještě představení iPhone 3G samotným Steve Jobsem:

3 měsíce s Apple iPhone

2. 5. 2008

Zhruba před čtvrt rokem jsem si koupil iPhone. Během té doby se mi iPhone zaseknul a nějakou dobu si pobyl u doktora.

Po třech měsících jsem s ním protelefonoval několik desítek hodin, odeslal několik set zpráv a odposlouchal pár hodin hudby. Zde je pár postřehů, které jsem používáním pochytil:

 •  Kryt a celkový tvar je super. Pád z 5ti dlaždicových shodů vydržel bez větší újmy :) jedinej škrábaneček je na Docku od SIM
 • Procházení zpráv je velmi rychlé i když jich je v telefonu halda
 • Během třech měsíců zamrzl pouze jednou, a to možná jen kvůli handsfree Parrot CK 3100 – neustále (asi hodinu) se chtěl synchronizovat
 • iPhone nosím v kapse bez obalu, občas se mi povede dát do stejné kapsy klíče, ale displej je bez škrábance.
 • iPhone má výbornou anténu! Tam, kde se Nokia 6230 nechytala má iPhone o 3 čárky lepší signál.
 • Co se týče nevýhod, největší je zapuštěný vstup pro sluchátka. Díky tomu tam dostanete snad jen originální sluchátka od Apple. Nechal jsem si vyvézt do auta vstup na AUX (když už to škodovácká navigace nabízí) a problém byl na světě. Propojovací kabel jsem musel ořezat co to šlo. Teď místy v JACK konektoru koukají kabely.
 • Další nevýhodou je nic moc rychlost WiFi.
 • Stejně tak postrádám možnost instalovat certifikáty – to je nevýhoda oproti PDAčku, Windows Mobile certifikáty umí.

Sečteno, podtrženo – i po třech měsících jsem velmi spokojený. iPhone je jednoduchý a velmi chytrý telefon :)

Řazení ikon v Apple iPhone

24. 3. 2008

Nejspíš jsem objevil Ameriku :) Narazil jsem v iPhonu na to, jak seřadit ikonky. je to možná věc, kterou všichni už znají a mě se vyhla obloukem, nicméně to možná mnohým pomůže, proto tento spot.

Úplně náhodou, když jsem nechal iPhone kolovat mezi bývalými spolužáky (ano, dovezl jsem iPhone na venkov) jsme narazili na to, jak řadit ikonky :)

Je to až trapně primitivní (stejně jako celé ovládání iPhonu) – podržíte na 2 vteřiny jakoukoliv ikonku, ikonky se roztančí, přeházíte si je jak chcete a pak stisknete home button :)

iPhone firmware 1.1.3

21. 2. 2008

Minulý týden se objevilo několik verzí na odbokolvání iPhone pomocí softwaru, nikoliv Turbo SIM. Díky tomu se Ivanovi podařilo rozběhnout můj iPhone.

Spolu se softwarovým odblokováním je možné také updatovat na firmware 1.1.3. Co 1.1.3 přináší?

Nové aplikace map
– Vyhledání destinace
– Zlepšený interface

Poslání SMS zprávy více příjemcům (to ocení hlavně Petr s Honzou – diváci vědí :)

Nastavitelný Home Screen
– Vlastní uspořádání ikon
– Přidání oblíbených stránek v Safari na Home Screen stránky
– Vytvoření až 9ti Home Screen stránek

IMAP podpora pro Gmail

Podpora pro „video půjčovnu“ v iTunes Store

Rozšířený video přehrávač
– Epizody
– Titulky
– Změna jazykové stopy

Podpora textů u písniček v iPodu

iPhone je u pana doktora

9. 2. 2008

Jak se zdá, koupil jsem prokletej iPhone.

Ještě ten večer, kdy jsem si iPhone přivezl domů mi sežral TurboSIM. Zní to divně, ale je to tak. V „docku“ na SIM kartu jsem vyndal jen samotnou SIMku, Turbo SIM zůstala v telefonu. V asi 2mm škvírce jsem jí entomologickou pinzetou doloval 2 hodiny. O tom jsem ale psal v prvních krůčcích.

iPhonem mi padl rychle do ruky. Opravdu super telefon, jednoduchý, přehledný, chytrý. Vydržel mi ale jen do 1.2. Ve čtvrtek jsem po deváté ráno odeslal SMSku, v 10 už odesílání nefungovalo. iPhone hlásil „error sending message“. To bych přežil, stejně jsem měl v pátek večer schůzku s iPhone doktorem. Jenže tím drama nekončí.

Pátek začal hekticky. Jel jsem ráno na schůzku, ale už jsem nepočítal s tím, že jsou prázdniny. Ve čtvrtek napadlo trochu sněhu, takže hned ráno vyrazili skoro všichni pražáci na hory. Zůstal jsem proto ve štrůdlu na místě, kdy v pátek ráno nebývá. Poslední co jsem s iPhonem stihl bylo zavolat, že se opozdím. Dorazil jsem za klientem a byl „klid“. iPhone hlásí „No service“. Nejdřív jsem tomu nepřikládal moc váhu, protože v tom místě jsem se s O2 ani minule nechytal. Nicméně po pár kilometrech mi bylo jasné, že se mi stalo to, co jsem četl v diskusi. iPhone zamrzl.

Doufám, že mi dá pan doktor iPhone do pořádku a bude to poslední problém, který jsem s ním měl :)

Už jen kvůli tomuto jsem nechtěl kupovat iPhone přes eBay. Pokud se něco sesype, zasílání telefonu na reklamaci, případně vyřešení problému v ČR vás vyjde mnohem dráž než kdybyste ho koupili tady – tedy pokud byste měli smůlu a sesypal by se jako ten můj.

Převod kontaktů z Nokie do iPhonu

26. 1. 2008

Chvíli po tom, co jsem si koupil iPhone jsem řešil jak dostat kontakty z Nokie 6230 do iPhonu. Stáhl jsem nejnovější podporovanou verzi Nokia PC Suite (verze 6.x) pro Nokii 6230 a zazálohoval jsem kontakty. Pak jsem si všiml, že v rámci synchronizace nabízí Nokia synchronizaci s Outlook Express (neboli Windows Address Book).

Zde je návod jak jednoduše přesunout kontakty z Nokie do iPhone. Na posílání vizitek po Bluetooth zapomeňte, iPhone je ještě neumí zpracovat. Je to ovšem do času, protože kontakty ukládá ve standardním formátu, takže jde jen o to, aby to Apple v rámci nějakého firmware vyřešil.

 1. Zazálohujte si obsah telefonu do PC. (není nutné, ale je to praktické)
 2. Pokud používáte Outlook Express k přijímání pošty, udělejte si export všech kontaktů (opět pouze jako záloha, není nutné). Poté vytvořte novou složku a do ní přesuňte všechny stávající kontakty tak, aby hlavní složka byla prázdná.
 3. Otevřete Nokia PC Suite a v rámci synchronizace uložte všechny kontakty z telefonu do Outlook Express (Windows Address Book)
 4. Dejte iPhone do kolébky, zapněte iTunes. V menu pod devices vyberte iPhone a v hlavním okně vyberte záložku Info. Zde v části Contacts zaškrtněte synchronizaci s Windows Address Book. Pokud jste měli v adresáři Outlook Expressu nějaké kontakty, vyberte z nabízených skupin kontaktů pouze hlavní skupinu – tedy kontakty z Nokie. Pokud jste měli adresář Outlook Expressu prázdný, nenabídne vám iTunes žádné skupiny a bude pracovat s hlavní skupinou automaticky.
 5. Klikněte v iTunes na tlačitko Sync a čekejte, než se data nahrají do iPhonu.

Synchronizace je hotová a kontakty jsou v iPhone :)Nakonec ještě jeden tip – pokud máte v mobilu kontakty nějak logicky uspořádané (vždy třeba Jméno Příjmení, nebo opačně), je dobré toto řazení nastavit v iPhonu. Při synchronizaci bere kontakty z Nokie podle svého nastavení. Tzn. pokud máte kontakt ve starém telefonu kontakt Pepa Novák a v iPhonu Display order Last, First , tak pak bere Pepu jako příjmení, Nováka jako jméno. Proto je třeba nastavit Display Order obráceně (First, Last). Toto nastavení se mění v Settings -> Phone -> Display Order.

RSS