PELMEL
domashneeporevo1.ru

Powerkiting

29. 7. 2008

Byl jsem spolu s kitesportem na akci v rámci teambuildingu pro jednu vekou firmu (záměrně nechci jmenovat). Zaměstnanci měli možnost využít několik aktivit, od šlapadel přes kola, jachty, lodě, až po landkiting. Nevěřil jsem, co dokáže udělat slovo adrenalin s některými lidmi. K tomuto příspěvku mě dovedla hláška jednoho chlapíka: „Kite? To je strašně nebezpečný, jdeme radši na šlapadla“. Nutno podotknout, že to nebyl důchodce, ale člověk okolo 30 let, střední postavy.

Přemýšlel jsem, co je na tom nebezpečného.  Napadlo mě jediné – nešikovný člověk. Navíc adrenalin není ekvivalent ke slovu nebezpečí a člověk nedělá adrenalinové sporty aby se zabil.

Powerkiting je relativně bezpečný

Proč relativně bezpečný a proč nešikovný člověk? Protože nejčastější příčina, kdy si člověk ublíží je vlastní hloupost. Paradoxně powerkiting je nebezpečnější pro pokročilé, kteří zkoušejí triky, než pro začátečníky.

Samotná bezpečnost je velmi propracovaná a pokud člověk neudělá chybu, nemůže si ublížit víc, než lehkým odřením kolenou (při landkitingu).

Bezpečnost se dá zajistit dvěma základními způsoby – „uklidněním“ a „odpálením“ draka. Když je problém, snažíme se draka „uklidnit“, což v 99,9% pomáhá. Konkrétně si zajišťujeme bezpečnost 4 způsoby:

  1. Odtáhneme ruce. Když je problém, dáme ruce s hrazdou od sebe. drak jde většinou nad nás, kde nemá téměř žádnou sílu.
  2. Hrazdu pustíme. Drak ztratí výkon a spadne na zem. V případě, že bysme nestihli dát ruce od sebe, pouštíme hrazdu z důvodu ztlumení nárazu draka na zem, tím ho alespoň trochu zbrzdíme a chráníme.
  3. Odpálíme hrazdu. Pokud má drak i přes úplné puštění hrazdy stále výkon (což má pouze v extrémním větru), „odpálíme“ se pomocí bezpečnostního systému poblíž „chicken loop“. Tím nám drak uletí o několik metrů a je jištěný pomocí „leash“ za tažné šňůry. (případně za 5. šňůru) Drak má v tuto chvíli nulový výkon, na vodě by měl mít pouze rychlost vln, jak jej unášejí :)
  4. Odpálíme draka. Pokud nepomůže ani odpálení 1. bezpečnostního systému, odpálíme draka a to tak, že odpálíme bezpečnostní systém na „leash“-i. Tím ztrácíme draka (cca 15-30 tisíc korun), ale ihned stojíme na místě.

Pokud neudělá člověk chybu a nepřitáhne v případě problému hrazdu (tu má naopak pustit), nemůže se mu nic stát. Pokud hrazdu přitáhne, jde tzv. „na hubu“.

Snad v tom vidíte dostatečné bezpečí tohoto sportu :)


Linkuj.cz Jagg.cz


Přidat komentář

(povinné)
(nebude zobrazen) (povinné)

RSS