PELMEL
domashneeporevo1.ru

One man show firmy

24. 7. 2007

Poslední dobou jsem pracoval pro několik menších firem, co navenek vypadají jako střední, zaběhlé firmičky. Paradoxně s každou mám rozdílné zkušenosti. Prozatím jen modelově naznačím kámen úrazu a jmenovat nebudu (to možná později).

Firma č. 1

Na první pohled, po otevření webové stránky, budí tato firma dojem chcíplého psa. V položce poslední projekt je web z roku 2005 a když na něj kliknete, otevře se vám úplně jiná stránka. Po chvíli zjišťujete, že nový web dělala jiná firma. Ale budiž, to nebyl můj problém, má práce byla nakódovat několik šablon. Nejprve si píšu s někým na jedné emailové adrese, následně posílám dokumenty na druhou. Zanedlouho však zjišťuju, že to posílám jednomu člověku. Budiž. Po několika hovorech, vyměněných mailech a konverzacích po ICQ (k osobnímu setkání díky vzdálenosti nedošlo) mi začne ten pán „omylem“ tykat … no co, proč ne. Po prvním webu, kde jsem skoro zadarmo předělával chyby někoho jiného jsem dostal k nakódování zajímavý web na prodej parfémů. Byl na to spěch, ale odměna byla zajímavá, tak proč ne. Podobně rychle jsem s kamarádem nakódoval další tři weby. Vše vypadalo dobře, kódování byla spousta, a později by bylo i nějaké phpko. Problém ale nastal, když jsem se sháněl po penězích. Nejdřív mi sliboval, že se odměny platí k desátému. Následně to zapomněl poslat účetní, pak to poslal už on, a nakonec z něho vylezlo, že nemá peníze, že čeká na platby.

Firma č. 2

Domluvili jsme s schůzku v centru. Do kavárny přichází pohodový chlapík. Hned nabídne tykání a po krátkém rozhovoru přechází k aktuálním projektům. Vysvětlí zadání a pokračuje tím, jak za každý projekt platí – cenu respektuje (samozdřejmě, že má namysli rozumné, standardní ceny), platí, až mu zaplatí klient a pokud se domluví s klientem na záloze, je ta záloha pro mě. Ze schůzky a především otevřenosti mám velmi dobrý pocit.

One man show – jak ano, a jak ne?

  • Pokud víte, že se nedokážete s dodavatelem domluvit, když mu vykáte, tak mu nabídněte tykání, ale čestně a napřímo.
  • Domluvte si pevná pravidla. Ať už kvalitu dodaných služeb, tak způsob platby. Když víte, že nejste schopni platit ze své rezervy, neslibujte platbu před tím, než vám zaplatí klient.
  • Když už se blbě domluvíte na penězích, nemluvte o tom, kolik za každý projekt máte. Můžete svého dodavatele v už tak blbé náladě akorát naštvat.
  • Slibujte jen to, co opravdu dokážete splnit. Mnohdy se za velkou představivostí skrývají velké sliby a ve skutečnosti jsou možnosti tak malé, jak malá je firma.
  • Řešte problémy. Pokud jste jen prostředník a na všechno si najímáte dodavatele (jako firma č. 1), platí to dvojnásob. Váš nezájem vás v takovém případě zlikviduje.

Linkuj.cz Jagg.cz


Přidat komentář

(povinné)
(nebude zobrazen) (povinné)

RSS