PELMEL
domashneeporevo1.ru

Nejčastější internetové podvody

12. 11. 2011

Po článku o mých zkušenostech s podvody na internetu, podvodnými šeky a western unionem se pod článkem objevilo za 3 roky přes 300 komentářů. Článek zcela jistě učetřil peníze stovkám lidí, kteří před posláním trochu pogooglili.

Největší vytrvalkyní v radách v komentářových dotazech je Soňa (díky za to). Soňa dnes shrnula základní věci na které je třeba dát si pozor, takové ty nejohranější cesty podvodníků a myslím, že si to zaslouží samostatný článek.

nákupy na internetu – vidíte na internetu výhodnou cenu zboží či výrobku, který dlouho sháníte. Transfer máte odeslat buď na svoje jméno, nebo na sestru, bratra… s tím, že pak jméno příjemce změníte, ale prodejci sdělíte všechny údaje o transakci (kolik, odkud, případně i jméno příjemce + číslo transakce), zboží nepřijde nebo úplně něco jiného. Podvodník si udělá falešný doklad totožnosti a peníze vyzvedne. Nikdy neberte v potaz nabídku, kde prodejce nabízí platbu JEN přes WU (Western Union), solidní prodejce má jiné alternativy placení.

výhra několik tisíc usd nebo eur – dostanete email nebo telefonát, který Vám oznámí, že jste šťastným výhercem zahraniční loterie. Osoba, která Vás kontaktuje je daňový poradce, zástupce sázkové společnosti, úředník finančního úřadu nebo jiný státní úředník. Působí jako skutečný odborník znalý problematiky, je upřímný a má opravdovou snahu Vám vyhrané peníze doručit co nejdříve. Odpoví na všechny Vaše otázky. Má to však jeden háček. Aby peníze mohly být uvolněny a převedeny, musíte nejdříve zaplatit daň nebo poplatek související s Vaší výhrou. Samozřejmě přes WU. Poplatek pošlete a budete žádani o další, dokud jste ochotní posílat další peníze. Výhra nikdy nepřijde. (Pozn: buďte rozumní !! Už jste někdy vyhráli tam, kde jste nesoutěžili ? A navíc, daňe se běžně strhávají z vyhrané částky, která se následně vypláci zdaněná, popř. si ji zdaníte sami daňovým přiznáním!)

čekající miliony – Obdržíte email od někoho, kdo se představí jako významná osoba z cizího státu. Například manažer velké banky, nebo také vysoký státní úředník, či manželka sesazeného diktátora. Detaily se mohou lišit, základ je však vždy stejný – někde v zahraničí čekají miliony amerických dolarů (euro).

Ona osoba je jedinou, která ví o existenci těchto peněz, ale z různých důvodů nemůže sama tyto peníze získat. Jediné co potřebuje, je čestný a důvěryhodný partner, který je ochoten sdělit své osobní údaje – jméno, příjmení, adresu pobytu a bankovní spojení. Odesílatel emailu slibuje, ba přísahá, že jakmile mu budou tyto údaje sděleny, zajistí okamžitý převod těchto peněz na účet „společníka“, tj. Vás, a zařídí rozdělení peněz mezi obě strany. Váš podíl z této transakce může činit 25% až 50% z celkové částky.

Poté můžete obdržet šek a jste požádáni o zaslání podílu „obchodnímu společníkovi“ prostřednictvím služeb společnosti nabízející peněžní převody. Anebo jste požádáni o zaslání zálohy pro právníky. Může se ale také stát, že z Vašeho bankovního účtu byly „odčerpány“ peníze, nebo zjistíte, že byla zneužita Vaše identita.

Tento typ podvodu bývá také nazýván „Nigerijské“ fondy. Důvodem je, že odesílatel předstírá, že bydlí v této africké zemi. Samozřejmě se může nacházet kdekoli na světě.

pracovní nabídky – Zní to lákavě. Práce doma, pouze několik hodin denně, provize až deset procent, předchozí zkušenosti nejsou zapotřebí.

Přivábeni podobnými sliby můžete přistoupit na nabídku firmy, která převádí peníze po světě a začít pro ni pracovat. Pracovní náplň je jednoduchá. Společnosti sdělíte číslo svého bankovního účtu. Na něj následně začne zaměstnavatel převádět peníze. Jediné, co musíte udělat vy, je vybrat určenou hotovost, odečíst si provizi deset procent a rozdíl zaslat, dle pokynů firmy, třetí straně prostřednictvím hotovostního peněžního převodu.
Zaměstnanatel je podvodník a Vy se doupouštíte TRESTNÉHO ČINU PRANÍ ŠPINAVÝCH PENĚZ. Takže pokud pracovní nápní je přeposílat kamkoli peníze, ignorujte to.

Stejně tak podivné nabídky na domácí mazlíčky (papušek, pes, kočka..), inzeráty jsou psané hodně špatnou češtinou, podvodníci používají překladač. Když peníze odešlete, tak Vám řeknou o další např. že zvíře je v karanténě a je potřeba léků či pojištění atd. a stále si budou vymýšlet důvody proč máte odeslat další peníze.

Záloha na nájem na byt, který se nachází např ve Francii, ale zálohu máte poslat do Anglie. Též podvod!!

Teď opačný podvod: Vy jste prodejce a ozve se Vám cizinec, že by o Vaše zboží měl zájem a chce ho pro svou sestru, bratrance.., který studuje někde v Africe. A že vám zaplatí šekem, a když šek dorazí a vy jdete do banky si ho proplatit, tak banka po čase zjistí, že je nekrytý. Nebo Vám platbu pošle přes Paypal o údajně navýšenou cenu za dopravu a Vy mu ten přebytek máte poslat přes WU. …

Podvody se samozřejmě objevují v různých variantách, ale podstata je stejná. Okrást Vás o peníze. A k tomu se blíží Vánoce, takže se s podvody rozsypal pytel.

Pozn: V případě tohoto opačného podvodu a v případě šeku většinou začne kupec naléhat, že dárek spěchá a že vy máte šek tak ať odešlete zboží, příp. začne tlačit že vy jste podvodník. Bance ovšem trvá ověření šeku 2-3 týdny a vy tak po nějaké době zjistíte, že jste poslalizboží a peníze nikdy neuvidíte.

Stejně tak v případě platby na paypal a vrácení přeplatku na WU se mnohdy jedná o podvod s kradenými paypal účty kdy následně pravý majitel požádá o refund, paypal v takových případech v 99,9% vrací částku, protože ochrana kupujícího je alfou a omegou paypalu a vy nemáte zboží, ani pár stovek dolarů co jste podvodníkovi poslali přes WU jako bonus.

 

Samozřejmě, že ve WU (Western Union) upozorňujeme na tyto podvody, ale bohužel zákazníci nedbají. :-(


Linkuj.cz Jagg.cz


Komentáře » přidat

[1] Olda Šálek, 12. 11. 2011 v 10.45

Na toto mohou skočit jen blbci.
Nejvíc mne štve ta možnost, že mi někdo zaplatí předem, já mu pošlu zboží ale paypal / banka po čase peníze strhne zpět a vrátí je.


[2] Tomáš, 12. 11. 2011 v 16.02

Lidská blbost nezná konce.

S těmi šeky sází na to, že to lidi v EU neznají a myslí si, že ten papír má magickou hodnotu. Přitom je to jen kus papíru a hodnotu má ve chvíli, kdy 1) sedí číslo účtu majitele, 2) sedí jeho jméno, 3) sedí jeho podpis, 4) je krytý, tzn. na účtu jsou peníze. Je velmi easy založit si bankovní účet, na účet složit 1 USD, dostat šekovou knížku a rozdávat nekryté šeky jak na běžícím pásu.

S Paypalem je to složitější, a mají dost blbě nastavenou politiku ochrany zákazníků, protože když se najde vysírka, kterej dostane balík a potom požádá o refund že byl poškozený, nebo že ho vůbec nedostal, tak paypal ve většině případů ty peníze refunduje zákazníkovi, což je fakt nefér a u balíků bez trackingu nemají prodejci žádné důkazy. A co si budeme povídat, každý si radši z ebaye zvolí levné poštovné co jde dýl a bez trackingu než 2x tak dražší EMSku.


[3] Soňa, WU, 26. 12. 2011 v 22.31

Navíc s tím paypalem: sám paypal má na svých stránkách záložku o bezpečnosti (paní volala na WU, že chce platbu na paypal poslat přes WU – velice se divila, že WU s paypalem vůbec nespolupracuje – přišel jí podvodný email – tak tam přímo popisují, jak takovýhle podvodný email vypadá.) A pořád lidi přesvědčovat, aby neposílali žádný peníze na výhry, papušky z Kamerunu je Sisifovská práce.


[4] Martina, 21. 12. 2012 v 4.54

Nabízela jsem na seznamu kus nábytku, ozvala se mi žena z Anglie, že má zájem, vyžádala si bankovní spojení a pro nábytek že si pošle po zaplacení agenta. Do té doby dobré, ale podezření jsem začala mít v okamžiku, kdy chtěla ještě před zaplacením adresu, že jí jinak platbu nepřijmou. Pak jsem si zpětně prošla maily a zdá se mi, že jde o předem nastylizované texty, které nijak nereagují na to, co jsem psala já… Existuje nějaká specializovaná podatelna, kam s takovými na kontrolu?


[5] Lucie, 28. 4. 2013 v 11.53

Stalo mi nedávno to samé, inzeruji na Seznamu nábytek a ozval se mi anglicky mluvící pán, že chce platit pouze PayPalem. Navýšil cenu o převoz nábytku a přišel mi email, že byla zaplacena částka a že mám dokončit transakci na Wester Union…vše velmi podezřelé…američan si koupí kuchyň v Čechách a nechá si ji odvézt do Ameriky…nevím teď zda může zneužít nějak má data na Pay palu (zná jen email) a jak se proti tomuto vlastně bránit


[6] Tomáš, 28. 4. 2013 v 18.19

Lucie: obrana je velmi snadná. Selský rozum a intuice. Stejně jako jsou blbost spamy o výhře, když jste nikde nesázela, tak je blbost i tohle – sama jste si odpověděla – kdo by se s tím přepravoval.

Princip je snadný – pošlou vám potvrzení, ale z nějakého fiktivního mailu, který navíc ani nekončí @paypal.com , ale gmail, yahoo, hotmail, atp … takže žádné peníze nikde nemáte. Pak pokračuje druhé kolo, kdy z nákupu vycouvají, a chtějí poslat peníze zpět přes western union a tlačí na čas. Sází bohužel na důvěřivce, kteří pošlou svépeníze, anižby si ověřili, že jim ten paypal došel. Nebo to dělají s šeky – nejsou kryté a než to banka v ČR ověří, trvá to měsíc.

Obrana je snadná – vyhnout se podobné exotice, a prostě to prodat čecháčkovi, jak člověk zamýšlel.

Jinak zneužít vám na paypalu nemohou nic. Email je pořád jen email, důležité je heslo.


[7] Martin, 4. 8. 2013 v 7.39

Ukazka dalsiho „Nigerskeho“ podvodu z teto adresy: Roman Marek

Zacina to skoro nevinne, ale po precteni hned zjistite, ze je to podvod. Slovak zijici v Holandsku jmenujice se Roman Marek, ale jeho adresa jiz je roman mareek (prvni jeho chyba)
Nema on-line bankovni ucet (druha chyba) vzhledem k povaze jeho prace (treti chyba, jiz vam rika, ze je podvodnik)
Pise dale, ze to chce poslat HOME namisto domu (Nigerec) to same se slove PROVIDE ME, ale snad nejkrasnejsi blbost je, ze zbozi
chce poslat zbozi na Slovensko a to lodni spolecnosti – Ktera reka spojuje Prahu a Slovensko?

Staci si opravdu dukladne precist maily a hned z nich vypozorujete, zdali je to podvod ci ne.

Romana e-mail:

Som zo Slovenska, ale v súčasnej dobe v Holandsku, pretože nemám prístup k môjmu on-line bankový účet nemám internetové bankovníctvo a nemôžem ísť do banky vzhľadom k povahe mojej práce, ale môžem platiť z môjho PayPal účtu,Urobím všetky
dopravné prostriedky pre to byť transportovaný do môjho home.PayPal je veľmi dobrá, bezpečné uloženie a veľmi ľahko nastaviť PayPal účet pomocou PayPal stačí ísť na http://www.paypal.com a otvorený a účet s them. Provide ma s informáciou nižšie na úhradu položky:

PayPal celé meno
PayPal Email
Názov tovaru:
cena:

Vráť sa ku mne čo najskôr tak, že môžem pokračovať s platbou .. aby dal peniaze až do konca a potom som sa spojiť so svojím lodná spoločnosť po vás dostať platbu.


[8] Rojsko, 16. 11. 2013 v 16.52

jedinú radu mám, keďže miest, kde sa možu objaviť upozornenia na podvody je velmi málo, sledovat rady a aj priebezne také portály ako
http://www.hoax.cz
http://www.hoax.sk kde sa dá stále dočítať, aké praktiky používajú a byť viac ostražitý.


[9] Lída, 2. 10. 2014 v 14.45

Lze nějak zneužít moje data když poslu platbu přes western union třeba do Německa?


[10] Daniela, 1. 4. 2015 v 14.55

Dobrý den.
Prosím o radu. Jednoho dne se mi na telefonu objevilo okénko od JAVAscript. Oznamovalo mi, že mám pokutu 2000 Kč a ať zadám číslo účtu do kolonky. Okamžitě jsem internet vypla. Později jsem se na stránkách dozvěděla, že z nezaplacené pokuty může vzejít exekuce. Začla jsem se obávat a nyní hledám pomoc a radu. Nevím za co by ta pokuta byla, ničím jsem se neprovinila.Je možné, že je to podvod? Bylo to shodné s ostatními Samsung tabulkami (odeslali jste zprávu nebo např. oznámení o uložení poznámky), proto jsem na pochybách. Prosím odpovídejte na email danca111@centrum.cz
Děkuji, D. Kótková (12 let)


[11] WWVendy, 15. 7. 2017 v 19.39

Ľudia, stačí si pozrieť čokoľvek na stránke http://www.hoax.sk a zistíte, že tí prašiví podvodníci sú totálne všade a už ich je ťažké aj rozoznať.


Přidat komentář

(povinné)
(nebude zobrazen) (povinné)

RSS