PELMEL
domashneeporevo1.ru

Co vadí čechům na iPhone 3G

28. 8. 2008

Je to týden co vstoupil iPhone 3G na český trh. Dostal jsem od kamaráda, který se zabývá podporou pro iPhone u jednoho z našich operátorů seznam bodů, na které si češi, kteří si iPhone 3G koupili, nejvíc stěžují (případně co bývá nejčastějším dotazem). Paradoxně hodně lidí chce údajně iPhone 3G vrátit.

SMS/MMS zprávy

 • Přijatá SMS zpráva nelze přeposlat jinému příjemci.
 • SMS od jednoho odesílatele je možné mazat jen hromadně.
 • Není podprováno hromadné rozesílání SMS.
 • iPhone nedisponuje funkcí „Doručenka“.
 • Při psaní je vždy zapnuta funkce T9 v angličtině. Nelze ji vypnout, ale poměrně rychle se učí! Bude vyřešeno s plánovanou českou verzí firmware, kterou půjde snadno do telefonu nainstalovat přes iTunes.
 • Telefon nepodporuje!!! zasílání a přijímání MMS zpráv. (Daný operátor oficiálně MMS v iPhonu nepodporuje a podporovat nebude a to ani aplikace třetích stran neautorizovaných Applem – neautorizovaný produkt je například SwirlyMMS)

E-mail

 • Přílohy v e-mailu můžete v telefonu zobrazit, nikoliv však přeposlat dále.
 • Jako přílohu je možné poslat jen fotografii – pouze 1 fotografii! Jiné přílohy nelze poslat. Fotografii nelze v telefonu upravovat.
 • Kontakt z emailu nelze kopírovat – funkci Copy – Paste v telefonu chybí.

Fotoaparát

 • Telefon nepodporuje natáčení videa. (pozn: opět lze vyřešit neautorizovanou aplikací VideoRecorder)

Bluetooth/GPS

 • Bluetooth slouží pouze k přenosu signálu pro některé handsfree sady. Spojení s PC, PDA nebo jiným zařízením není možné.
 • Přístroj má vestavěný GPS modul, který slouží pouze pro určení aktuální polohy při navigaci online – využívá Google Map. Komerční produkty typu Garmin, TomTom, Nokia Mapy, apod. nelze instalovat.

iTunes Store

 • V současnosti není možné stahovat hudbu prostřednictvím iTunes Store .
 • Na základě zřízení účtu v iTunes je možné nakupovat aplikace (App Store), případně další produkty. Účet je nutný i pro stažení freewareových aplikací.
 • Zákazník při používání platební karty musí mít povoleno placení na internetu. Odblokování provede ve své bance.
 • Při stažení i freewareových aplikací přijde nakupujícímu do mailu faktura – i na 0,00 Kč. Jedná se o standardní postup.
 • Některé placené aplikace mají omezenou licenci, např. 1 rok. Po ulynutí licenční lhůty si může iTunes Store stáhnout opět částku za aplikaci bez předchozího upozornění.

Jako uživatel iPhone musím s některými body souhlasit, nicméně nevidím v nich žádné větší problémy, které by mi stěžovali život nebo práci s tlefonem. Je třeba si uvědomit, že se jedná o mobilní telefon, nikoliv náhradu notebooku.


Linkuj.cz Jagg.cz


Komentáře » přidat

[1] Yanky, 28. 8. 2008 v 13.28

Já bych ještě něco přidal:
– nejdou registrovat do iTunes české VISA platební karty.
– Nejde ukládat do 8GB/16GB nic než muzika z iTunes, fotky. Takže to práci docela stěžuje. (neuložite ani .txt)
– Pokud nahrajete na iPhone neautorizovany software, tak Vam muze Apple iPhone zablokovat (dop. před reklamací Settings > General > Reset > Erase all content & settings) – předtím zálohovat :).

Pokud Vám z nic uvedených věcí nevadí, tak doporučuju, ovladani je super.

-Jinak ceská T9 bude za par tydnu (taky nepujde vypnout)
-kompletní lokalizace trochu pozdeji


[2] Pavel, 1. 9. 2008 v 12.26

No tak po přečtení mám pocit, že u Apple se snažili udělat super stroj. Bohužel, jak to tak bývá zatím se nepovedlo. Velkou slabinu vidím v umyslných omezení celého sýstému. Velký handicap je myslim email klient, k čemu je BT bez možností propojení s jiným mobilem? omezení GPS modulu. Myslim, že HTC je v mnoha ohledech dál.


[3] Tomáš, 1. 9. 2008 v 23.26

Pavle, já si myslím, že Applu se záměr povedl a že jejich cíl byl naplněn, ba možná přeplněn.

je potřeba si uvědomit, že to je mobil a že je vyvinut primárně pro americký trh. Apple myslím nikdy netvrdil, že iPhone je konkurentem HTC. To by bylo velmi nereálné a nikdo to tak nestavil. To, že má Apple lepší marketing než jiní je věc jiná. Tím, že je iPhone určený pro americký trh nám nastávají některé komplikace (mms, vizitky, aj). Což taky věřím, že se brzy rozumně (neboli oficiálně formou firmware) vyřeší.

Yanky: díky za další postřehy :)
problem s iTunes store se dá řešit pomocí kuponů (jasně, není to nejlepší cesta, nicméně řeší problém – návod zde: http://www.petrmara.com/blogger/2008/01/itunes-store-et-zdarma-za-pr-vtein.html). To s ukládáním dat osobně jako handicap neberu. Tím, že iPhone nepřipojím standardním USB kabelem tak bych musel všude nosit kabel. To radši nosím flashku – z mnoha důvodů, např. portabilita, rychlost přístupu, malý rozměr.


[4] Domenista, 2. 9. 2008 v 12.59

Ja dost vyuzivam potvrzeni o doruceni SMS. Pokud tuhle funkci nema, tak u mne skoncil.


[5] Ed, 14. 9. 2008 v 13.15

dorucenka prijde pokud pred zpravou napises YYYY( u o2) Vyzkouseno, funguje.( pro T mobile je to nejake jine heslo. )


[6] marek, 26. 9. 2008 v 23.06

Mě vadí hlavně ta práce se sms… jinak bych si to snad už i koupil :)


[7] Yanky, 28. 9. 2008 v 19.18

Ed: U T-Mobilu to je kódu *STAV#


[8] Adam, 8. 10. 2008 v 15.23

iPhone nemá býz nadupaný funkcemi. Jestli chcete funkce, kupte si raději nějaký komunikátor :) nebo smartphone. iPhone je o stylu. Takže čechům, kteří vědí co od iPhonu lze očekávat nevadí NIC :)


[9] Tomas, 15. 10. 2008 v 10.36

Velka, ale opravdu velká nevýhoda je absence multitaskingu.

Na IPhone neexistuje paralelní zpracování aplikaci. Na jednu stranu je to výhoda, která přináší vyšší výdrž baterie a také zajišťuje svižnost celého systému ať je na něm nainstalováno kolik chcete aplikací. Je pravda že většinou současný běh více aplikací není potřeba, ale pro některé aplikace (IM) je to katastrofa.


[10] Tomas, 15. 10. 2008 v 10.39

ps. IMHO něco jako multitasking tam je. (aplikace si může říct OS aby jí spouštěl každých x sekund – přesto je to např. pro IM téměř nepoužitelné)


[11] Enrico, 17. 11. 2008 v 19.32

je velký


[12] Michal, 3. 12. 2008 v 19.05

Zdravim, chtel bych se zeptat jestli iphone podporuje prehravani videa a v jakem formatu??? Pak jestli jdou hry a kde bych je mohl stahnout popripade koupit. Za jakoukoliv odpoved dekuju…


[13] Tomáš, 7. 12. 2008 v 23.12

iPhone podporuje MP4 a videa se stejně jako muzika nahrávají přes iTunes.

Her je taky dost, koupit se dají přes iTunes Store (bohužel myslím že v ČR ne, nebo stáhnout přes installer, což je ale cesta, se kterou nejsou spokojeni operátoři, potažmo samotný apple) – nicméně nejedná se o nelegální hry, jen o neoficiálně nabízené. Mnohé jsou nabízené jako demo verze, které jdou koupit a dostanete plnou. Víc k installeru vám asi řeknou na diskusním foru na iphone.cz


[14] Bany, 23. 1. 2009 v 11.42

Chtěla bych se zeptat,pokud mám kontakty v mobilu iPhone ,jdou stáhnout na sim kartu? Jak???


[15] hanka, 21. 2. 2009 v 23.14

tak tedy nevím, jakou verzi softu ve svém 3g mate, ale T9 jde vypnout, a podpora českého slovníku je v telefonu už teď : setings-general-international-keyboards – vypnout english a zapnout czech, a voiláá :)


[16] lubinek, 1. 4. 2009 v 16.11

Tak jak tak koukám, tak nikdo nečetl o novém updatu, který proběhne v červnu 2009. Přijde nová verze operačního systému OS X 3.0. Většina problémů, které jsou vypsány výše, bude vyřešena.


[17] Tomáš, 1. 4. 2009 v 20.50

lubinek: Když se podíváš na datum komentářů a publikace článku, je jasný, že to nikdo nemohl předvídat. Bohužel nikdo nejsme jasnovědci.

Každopádně FW 3.0 (nikoliv OS X 3.0) je super krok a to, že Apple reaguje na Androida je docela škoda, protože s tím mohli přijít sami už skoro před půl rokem (viz třeba story s navigacema)


[18] Láďa, 18. 6. 2009 v 11.01

Lidi já vás nechápu v životě je hodně věcí které nefungujou na 100% jak y sme chtěli a nikdo s tim nic neudělá:-)) a s T9 jsem asi debil nebo jsem si sehnal divnej Iphone ale já jí vypl: settings > general > keyboard > auto- corection > OFF
stačí umět trochu anglicky nebo se podívat do slovníku


[19] Ve_Rex, 6. 7. 2009 v 13.18

Jako co by ti češi ještě chtěli..me se iPhone libi takovej jakej je!


[20] sivan, 6. 8. 2009 v 3.11

Iphone ma dorucenie sms.. .staci dat pred sms kod..
Daju sa vymazat aj hromadne aj jednotlivo sms
Prijata sms sa da preposlat..
naucte sa pracovat s iphonom


[21] Ketty, 13. 8. 2009 v 18.36

Prosím vás nevěděli by jste někdo jak se nahrava muzika do i phone ? ptž i tunes mi ukazuje že neni v teto zemi podporovana a prez kabel mi to taky nejde :-(


Přidat komentář

(povinné)
(nebude zobrazen) (povinné)

RSS