PELMEL
domashneeporevo1.ru

Archív: Únor 2014

Instalace OS X Mavericks 10.9 na nový disk

21. 2. 2014

Rozhodl jsem se pro update Macbooku na i7 a s novým počítačem i pro SSD disk a čistou instalaci systému, obnovovat z Time Machine 5 let starý systém updatovaný přes 3 verze  by byla trochu prasárna a zbytečné zasekání systému hned na začátku.

Pokud se rozhodnete pro instalaci na nový disk, tak na disku neexistuje skrytá partition, přes kterou by se dal systém z recovery módu nainstalovat. Je proto fajn si stáhnout Mavericks na původním Macu nebo u někoho a přes Diskmaker X vytvořit instalačku třeba na USB flashdisk. Případně se to dá i přes konzoli, ale pro většinu je uživatelsky příjemnější aplikace diskmaker. Návodů na to je spousta (např. na jablíčkáři), proto nemá smysl o tom psát, rád bych se zaměřil na poměrně zajímavou chybu.

A ta chyba nastane při instalaci. Instalace začíná zapnutím maca a stisknutím a držením CMD+R během bootování pro přechod do recovery modu. Poté co najde instalační USB disk a začne instalaci hodí hlášku „Tuto kopii Instalace OS X Mavericks nelze ověřit. Je možné, že byla při stahování poškozena nebo že s ní bylo manipulováno.“ … Názory na řešení se na netu různí, od znovu-stažení OS X a jedno, které u mě fungovalo – datum. nejedná se o fyzické poškození dat, ale o to, že data nelze verifikovat vzhledem k času počítače – aneb v Biosu je špatné datum.

Proto je třeba jít zpět do Diskovývh utilit a v hormín menu  Utility -> Terminal … na konzoli pak napiste příkaz date. Vypíše aktuální datum. U mě někdy  roce 2010 …

Poté je třeba nastavit nové datum příkazem: date MMDDHHIIYYYY , kde MM je měsíc, DD je den, HH je hodina, II jsou monity a YYYY je rok. Pro 21.2.2014 15:35 tedy nastavím datum příkazem: date 022115352014

Pak stačí jít na úvodku, vybrat znovu instalaci a už se chytne.

RSS