PELMEL
domashneeporevo1.ru

Archív: Březen 2013

VPS: Není vše zlato, co se třpití

3. 3. 2013

Z nabídek webhostingů vypadají VPS (virtuální servery) jako ideální volba. zdá se, že máte parametry klasického serveru za zlomek ceny. jenže ne vše je zlato, co se třpití.

Pro sofistikovanější aplikace je klasický webhosting mnohdy nedostačující. Potřebujete víc paměti pro práci s fotkama, pro importní skripty, nebo skripty jednoduše spouštět z konzole tak, aby běžěly třeba hodinu v kuse. To na webhostingu nedáte, takže jde do hry VPS a nebo dedikovaný či managed server.

Tvoříme eshopy na zakázku a hledali jsme řešení, kdy dostaneme požadovaný výkon a bude s tím co nejmíň práce. Volba padla na VPS. E-maily jsme klientům dávali na Google Apps, takže jsme u sebe řešili pouze web, což bylo výrazně pohodlnější, protože zabezpečit bezproblémový chod pošty je dle mého názoru pro každého provozovatele za trest, nejde o to jestli stroje běží, ale musíte se starat o spamovou politiku a jeden uživatel může nerozvážným rozesláním mailů ohrozit všechny další klienty.

Aplikaci si otestujete na lokálu, víte co požadujete. My šli cestou Wedos VPS v nejvyšším tarifu, tedy 8 modulů, což výkonově znamená 4 GB RAM, 3 virtuální procesory a 120 GB místa na disku. Dle našeho testování vhodné pro více než 10 středně velkých obchodů. Bohužel dříve, než jsme stačili tuto kvótu naplnit jsme poznali temnou stránku virtuálních serverů.

1. je to pomalé, ikdyž je to rychlé

VPS nebude v principu nikdy rychlé. Tím, že je to systém v systému, tak tam bude spoždění. Virtuální procesory nikdy nebudou tak rychlé, jako reálná vlákna procesoru. Navíc čistě teoreticky hosting může dát na mašinu více VPS, resp. více virtuálů, které mají v součtu více virtuálních procesorů, než je vláken fyzického procesoru. Procesy pak jednoduše čekají. Ta doma bude řádově v ms, takže vy nic nepoznáte a hosting více vydělá. Toho bych se obával především i VPS, kdy jsou hostingy s cenou na nebo pod hranici nákladů.

Tuto problematiku jsme si uvědomili při přechodu na dedikovaný server. Aplikace lítá jak ďábel i když nemá nacachované podstránky. Je rychlejší, než nacachovaná verze na VPS. Ale to nebyl hlavní důvod odchodu z VPS.

2. I/O zařízení jsou temnou stránkou VPS

Největším problémem VPS jsou I/O zařízení, resp. tedy primárně harddisk. Ten je sdílený a není nijak omezený. Zde nastal i náš problém s WEDOSem. Dlouhé týdny jsme řešili problém, kdy nějaký další uživatel serveru, na kterém běželo naše VPS využíval své VPS k nějaké prasečině, nejspíš Warez nebo šílené zálohování (což vzhledem ke kapacitě disku nebude až tak pravděpodobné, to vyjde levněji Wedos Disk) a nám tak nejely weby, resp. se načítal několik sekund. Rychlost připomínala doby dial-up připojení a wedos nebyl schopen zjistit viníka. Většinou to končilo tak, že podpora (velmi dobře cvičené opičky) předala technikům a ti, když se na to podívali, už neviděli nic, protože prasárny onoho uživatele v tu dobu neběžely na maximum. Řešení problémů tedy skončilo tím, že aktuálně problém nepřetrvává, takže vlastně žádný nebyl.

Problém se nám podařilo vyřešit až po mé nekonečné buzeraci techniků, kteří aby měli klid ve finále navrhli, že nás přesunou na jiný server. Přikládám graf, kde jsou vidět dva týdny utrpení a poté tři týdny spokojeného běhu našeho virtuálního serveru na nové mašině.

Abych ale WEDOS jen nekritizoval, migrace VPS na jiný fyzický server proběhla z jejich strany opravdu bleskově a bez jediného problému, výpadek trval asi minutu.

 

Disk je tedy alfou a omegou celého VPS, a pokud chytnete spolu-uživatele na jiném virtuálu s podobnou aplikací, resp. chováním, jste v háji, protože webhostingy, resp. alespoň Wedos argumentoval tím, že sdílené I/O zařízení nejsou garantované, takže vlastně máte smůlu.

Závěrem asi jen to, že v našem případě to stejně dopadlo odchodem na klasický dedikáč s Intel Xeon E3 (4 vlánka, 8 procesů) a 16GB RAM. Rychlost nejde porovnat, weby na dedikáči letí mnohem rychleji a halvně pokud by se něco podělalo, víte, že je to váš problém a že to prostě je v nastavení serveru. Ne, že strávíte desítky hodin hledání chyb, zabíjíte procesy a potom zjistíte, že to dělá na tý mašině někdo jinej a vy se jen vezete s jeho problémem…

RSS