PELMEL
domashneeporevo1.ru

Archív: Srpen 2008

Co vadí čechům na iPhone 3G

28. 8. 2008

Je to týden co vstoupil iPhone 3G na český trh. Dostal jsem od kamaráda, který se zabývá podporou pro iPhone u jednoho z našich operátorů seznam bodů, na které si češi, kteří si iPhone 3G koupili, nejvíc stěžují (případně co bývá nejčastějším dotazem). Paradoxně hodně lidí chce údajně iPhone 3G vrátit.

SMS/MMS zprávy

 • Přijatá SMS zpráva nelze přeposlat jinému příjemci.
 • SMS od jednoho odesílatele je možné mazat jen hromadně.
 • Není podprováno hromadné rozesílání SMS.
 • iPhone nedisponuje funkcí „Doručenka“.
 • Při psaní je vždy zapnuta funkce T9 v angličtině. Nelze ji vypnout, ale poměrně rychle se učí! Bude vyřešeno s plánovanou českou verzí firmware, kterou půjde snadno do telefonu nainstalovat přes iTunes.
 • Telefon nepodporuje!!! zasílání a přijímání MMS zpráv. (Daný operátor oficiálně MMS v iPhonu nepodporuje a podporovat nebude a to ani aplikace třetích stran neautorizovaných Applem – neautorizovaný produkt je například SwirlyMMS)

E-mail

 • Přílohy v e-mailu můžete v telefonu zobrazit, nikoliv však přeposlat dále.
 • Jako přílohu je možné poslat jen fotografii – pouze 1 fotografii! Jiné přílohy nelze poslat. Fotografii nelze v telefonu upravovat.
 • Kontakt z emailu nelze kopírovat – funkci Copy – Paste v telefonu chybí.

Fotoaparát

 • Telefon nepodporuje natáčení videa. (pozn: opět lze vyřešit neautorizovanou aplikací VideoRecorder)

Bluetooth/GPS

 • Bluetooth slouží pouze k přenosu signálu pro některé handsfree sady. Spojení s PC, PDA nebo jiným zařízením není možné.
 • Přístroj má vestavěný GPS modul, který slouží pouze pro určení aktuální polohy při navigaci online – využívá Google Map. Komerční produkty typu Garmin, TomTom, Nokia Mapy, apod. nelze instalovat.

iTunes Store

 • V současnosti není možné stahovat hudbu prostřednictvím iTunes Store .
 • Na základě zřízení účtu v iTunes je možné nakupovat aplikace (App Store), případně další produkty. Účet je nutný i pro stažení freewareových aplikací.
 • Zákazník při používání platební karty musí mít povoleno placení na internetu. Odblokování provede ve své bance.
 • Při stažení i freewareových aplikací přijde nakupujícímu do mailu faktura – i na 0,00 Kč. Jedná se o standardní postup.
 • Některé placené aplikace mají omezenou licenci, např. 1 rok. Po ulynutí licenční lhůty si může iTunes Store stáhnout opět částku za aplikaci bez předchozího upozornění.

Jako uživatel iPhone musím s některými body souhlasit, nicméně nevidím v nich žádné větší problémy, které by mi stěžovali život nebo práci s tlefonem. Je třeba si uvědomit, že se jedná o mobilní telefon, nikoliv náhradu notebooku.

Různorodé názory na iPhone

16. 8. 2008

Názory na iPhone 3G, resp. iPhone obecně se různí. Blogeři se předhánějí kdo přijde s větší perlou okolo plánovaného prodeje iPhone 3G v ČR. Občas narazím na články, nad kterými zůstává rozum stát.

V emagu byl  nedávno rozhovor s Radkem Hulánem. Radek na dotaz, co by spadlo na zem, kdyby po něm někdo hodil Nokii, Sony Ericsson, iPhone a HTC naráz odpověděl že nic, že má dobrý postřeh, ale že by iPhone civilizovaně vrátil zpět, aby autor trpěl, že umím být i decentně zlomyslný. Na Radkově MyEgu jsem při nepravidelné návštěvě narazil na článek jistého 16ti letého Ondřeje Nečase, který popisuje iPhone 3G a zkušenosti s ním. To by nebylo MyEgo, aby nepsali o něčem, co tu bude až za 10 dní – no nic, autor asi popisoval rozbalení prvního modelu Apple iPhone.

Dovolím si komentovat několik pasáží, které jsou naprosto milné. Až mě zaráží, jak někdo může komentovat přístroj, který neměl očividně v ruce.

„Po otevření krabice najdeme krásný lesklý a čistý nový Apple iPhone 3G. Po zapnutí a pár šáhnutí se již zašpiní a jsou vidět otisky prstů. Na to ale Apple myslel a přibalil i leštíci hadřík, takže jej můžete všude nosit s sebou a ve volné chvíli leštit „telefon“.“

Ano, dotykový displej je od toho, aby se ho člověk dotýkal. Autorovi ale chybí praktická zkušenost s telefonem. Bť je telefon ušmudlaný, po rozsvícení displeje je podsvícení tak kvalitní a kontrastní, že ušmudlaná místa absolutně nevnímáte.

„Další superfunkcí je GPS navigace. Myslím, že je funkce co bude nejméně používaná. Tento mobliní telefon si bude kupovat především mládež a mladší generace, která nemá potřebu cestovat po republice autem.“

Autor neví nic o cílových skupinách iPhone. Skupina, kterou popisuje si kupuje Nokie s kytičkama. Pochybuji, že by mládež v USA potřebovala ve svém iPhone aplikaci Stocks, aby si kontrolovala stav na burze cenných papírů.

Kapesní GPS má mimo jiné výhodu pokud jste ve městě, které neznáte. Nemusíte řešit žádné ukazatele, prostě jdete. Takže myšlenka, že se GPS váže pouze k autu je naprosto milná.

„Američané moc neznají SMS zprávy, tak nás čeká jen divný textový editor.“

Další kravina. Autor  asi neviděl jak vypadají zprávy v iPhone. Přemýšlíte, co jste kamarádovi psali, když vám po týdnu dojde odpověď? A nebo kde máte mezi stovkou zpráv to číslo, co vám posílal zhruba před měsícem? iPhone zlehčuje i tyto věci. SMS máte seskupené podle odesílatele a historie SMS chatu je řešena podobně jako historie Skype. Celou historii SMSek s jedním člověkem (příchozí i odchozí zprávy) máte „v jedné zprávě“. Vše je úžasně přehledné.

„Telefon v podstatě nic neumí. Lidé ale šílí, je to Apple.“

Ta největší kravina na konec :) Sám mám původní iPhone a žádný jiný produkt od Apple. Jenže ten telefon je naprosto geniální. Proč hledat něco zanořené v několika vrstvách menu, když můžete 2x ťuknout a mít to?

„nemá fm rádio, absence MMS“

Ano, FM rádio nemá. 8 GB myslím na MP3ky stačí. Co se MMS týče, tento problém řeší aplikace SwirlyMMS.

E-shop: Richard Bauer – Autonavi.cz

7. 8. 2008

Před nějakou dobou jsem začal se zkušenostmi s e-shopy. Dnes přidám další, bohužel zatím nejhorší zkušenost.

V dubnu, kdy jsme koupili pracovní plošinu, jsme se rozhodli koupit i navigaci, protože Střední Čechy a Praha jsou přeci jen relativně velké oblasti a nechat řidiče bloudit a klienta čekat se nám nechtělo. Po procházení několika eshopů mne zaujal web Richarda Bauera autonavi.cz, kde jsem 1.5. udělal objednávku celkem za 18 505,- Kč

Objednávku jsem do 3 dnů zaplatil převodem a čekal na doručení. Po 14 dnech, kdy zboží stále nedorazilo jsem panu Bauerovi zavolal. V autě to zvedla nějaká paní, která si po chvilce spolu se spolujezdcem vzpomněla, že tu objednávku tam mají, a že do 3 dnů odejde. Omluvila se a vysvětlila, že firmu přebrali a kdesi cosi.

Po asi 5ti dnech mi volal pan Jakub Vlk z  PC Centrum Liberec, vysvětlil situlaci o změně firmy stojící za autonavi.cz, snažil se mi vyjít vstříc a slíbil přednostní expedici. Bohužel ne celé zásilky, ale většiny – jednu položku za 500,- Kč neměli skladem, tak jsme se dohodli na poslání až ji naskladní. Jak slíbil tak se stalo a zboží dorazilo 23.5. V zásilce chyběla faktura, kterou jsem následně žádal poštou. Vzhledem k tomu, že se jednalo u zálohovou fakturu placenou p. Bauerovi, musí mi fakturu poslat on. O to ho požádal a následně jsem ji dostal. Vše se zdálo OK, teď jen počkat až naskladní zbylou a chybějící položku.

Po asi třech týdnech jsem u Autonavi.cz začal poptávat chybějící zboží emailem – ani jednou bez odpovědi. Pár dní nato jsem se snažil na telefon uvedený na webu Autonavi.cz dovolat, ovšem uvedený telefon byl a od té doby i je mimo provoz.

Po návratu z 3 týdenní dovolené (kiteboarding na Rujáně) jsem chtěl konečně smazat tuto věc ze stolu. Jako jediné východisko mě napadlo zavolat tam, kde mi předtím vyšli vstříc. 25.7. jsem volal na číslo uvedené na stránkách PC Centrum Liberec. Kolega pana Vlka mi řekl že je nemocný. Dnes, 7.8. to zkouším znovu – úspěšně. Mluvím s panem Vlkem a dochází mi, že nejsem sám kdo má s panem Bauerem problémy a dostávám radu – prudit a urgovat.

Je 16:30, v průběhu hovoru koukám na autonavi.cz a sleduju, v jakém kroku magenta se právě někdo nachází. Jsem zvědavej, co tam vyroste za web a jak celá kauza dopadne. V případě nezájmu jsem se rozhodl poprvé vyzkoušet práci Policie ČR. Je to 500,-, ale jde o princip.

RSS