PELMEL
domashneeporevo1.ru

Archív: Prosinec 2007

Virtuální servery v Apache

25. 12. 2007

Každý se jednou setká s tím, že přehazovat umístění aliasu localhost mezi více adresáři (projekty) je nepraktické. Ještě méně praktické je zakládat pro tyto projekty adresáře typu localhost/projekt1/ , resp. projekt2, atd. Nemůžete pak linkovat soubory absolutně, ale musíte počítat s tím, že od rootu vás dělí ještě adresář s názvem projektu.

Nejelegantnějším a nejpraktičtějším řešením je založení aliasu – adresy pro každý projekt.

Postup je jednoduchý.

Neprve si otevřete soubor httpd.conf (nachází se ve složce, kde máte nainstalovaný apache, resp. v podsložce conf. Některé instalační balíčky obsahující apache + php + mysql, jako například wamp server, mají odkaz na httpd.conf v menu).

V httpd.conf najděte a odkomentujte (smažte #) řádek „#Include conf/extra/httpd-vhosts.conf“. Zápis virtuálních serverů by byl možný i do samotného httpd.conf, ale zápis by byl velmi nepřehledný. Tímto povolíte vložení pravidel, která budou v souboru httpd-vhosts.conf, který se nachází ve složce, kde máte nainstalovaný apache, resp. v podsložce conf/extra/. Jako výchozí je v tomto souboru nějaký příklad. Moc použitelný ovšem není. Obsah proto smažte a vložte něco na způsob kódu, který je na konci článku (v případě, že jej čtete z kategorie, tak pak rozklikněte na detail) – vzorové nastavení 3 virtuálních serverů – localhost, projekt1 a projekt2

Po tomto nastavení je třeba restartovat Apache. Aliasy těchto serverů je potřeba nastavit také v souboru hosts, který se nachází ve složce Windows, resp. podsložkách system32/drivers/etc/ (na linuxu ve složce /etc/hosts). V tomto souboru je několik příkladů. Pro výše zmíněné nastavení upravte řádek s adresou 127.0.0.1 (případně ho přidejte) takto:

127.0.0.1 localhost projekt1 projekt2

Poznámka: Na konci souboru hosts by měl být z nějakých důvodů 1 prázdný řádek

Tímto máte nastavený Apache a své 3 servery. více

Přesun pošty z Outlooku na Mac Mail

3. 12. 2007

Dnes jsem řešil poměrně zajímavý problém. Převod emailů z Microsoft Outlook do Mac Mailu. V první chvíli jsem si myslel, že Mac Mail zbaští export z Outlooku podstčený jako import z Microsoft Entourage (Microsoft Outlook pro MAC). Nezbaštil.

Zkusil jsem proto poštu z Outlooku importovat do Outlook Express a následně celou složku překopírovat na Mac. Mac Mail nabízí import z Outlook Expressu, nicméně ho nezajímají fyzické soubory, jako spíš nesmyslná identita, která na Macu samozřejmě neexistovala. Ani tento krok tedy neprošel.

Do třetice jsem zkusil Thunderbird. Zlatá Mozilla! :) Převod se zdařil, zde je postup:

  1. Na PC nainstalujte Thunderbird. Nenastavujte žádné účty, jen importujte zprávy z Microsoft Outlook nebo Outlook Express.
  2. Najděte úložiště mailů Thunderbirdu a toto úložiště zkopírujte na Mac (nebo jen nasdílejte). Výchozí úložiště Thunderbirdu by mohlo na vašem PC vypadat nějak takto – C:\Documents and Settings\Uživatel\Data aplikací\Thunderbird\Profiles\abcdefgh.default\Mail\
  3. V Mac Mailu dejte import dat a jako druh klienta, odkud chcete importovat zvolte Other. V dalším kroku vyberte složku dat Thunderbirdu. Importní systém načte všechny složky souborů a vyzve vás k výběru, jaké všechny složky chcete importovat. Pak jen čekáte, než se data překódují.

Doména u ACTIVE 24? Za trest!

1. 12. 2007

Je pro mě těžko uvěřitelné, jak některé firmy vůbec mohou existovat. Konkrétně ACTIVE 24. Ceny hostingu jsou přehnané, a především neodpovídají dostupnosti. Co je ale horší je jejich administrace, ve které se vyzná asi jen proškolený operátor.

Pro jednoho klienta jsem stěhoval web z ACTIVE 24 na světhostingu.cz – za stejnou cenu mají lepší dostupnost, rozumný spam filtr a podstatně větší diskový prostor. Pokud bych chtěl to samé co nabízí světhostingu.cz v tarifu standard, u ACTIVE 24 bych za to zaplatil 5x více.

Hlavní problém, který jsem u ACTIVE 24 měl je nastavení emailů. Dostanete nějaký limit – který si sice nastavíte, ale musíte natvrdo nastavit velikost jednotlivých schránek. Jinými slovy není podstatné, že máte např. 1 GB pro emaily a uživatelé se o tento prostor podělí, ale u ACTIVE 24 musíte nastavit maximální velikosti schránek tak, aby jejich součet byl měnší nebo roven limitu (tedy například 1 GB). Toto jsem ještě nikde jinde neviděl. O spoplatnění AWStats cenou 29 Kč / měsíc nemluvě.

Zpět ale k doménám. V porovnání s FORPSI je jejich administrace silně zaostalá. Pokud nevíte NSSET, jste v háji. Oproti forpsi jej nemáte kde založit (což je problém, pokud využíváte menší zahraniční webhosting, pravděpodobnost existence NSSET u CZ NIC je hodně malá). Pokud NSSET víte, stále nemáte vyhráno. Proklikal jsem se až ke změně domény (nic neříkající ikonky bez altů a titulků jsou zde samozřejmostí) a do položky sada nameserverů jsem místo „NSS:GLOBE-SGLO000001:1“ logicky zadal „NSS:NETTIP“. Kdo byste to udělal jinak? Asi nikdo. Jenže ACTIVE 24 to nebere a NSS: se podle jejich operátora psát nemá. Nejen že to není nikde napsané, ale neskočí ani žádná chyba, která vás vyzve k odstranění prefixu NSS: – jak (ne)logické.

Doufám, že se mi povede na druhý pokus doménu přesunout na svět hostingu. Nerad bych řešil podobné nelogické nastavení v PHP, příp. Apache (resp. jeho modulech, pokud je ACTIVE 24 vůbec nabízí)

RSS