PELMEL
domashneeporevo1.ru

Archív: Srpen 2007

Dear Mr. President

24. 8. 2007

Pink není zdrovna moje krevní skupina, ale nemůžu sem nedat tuto upřímnou, nenásilnou a mimo jiné velmi povedenou baladou.

Mojebanka – nejhorší online banking?

22. 8. 2007

Když jsem před rokem nebo dvěma začal pracovat s on-line bankovnictvím Komerční banky, nestačil jsem se divit, jakej balast může fungovat v bankovnictví. Kompatibilita pouze s Internet Explorerem (už více jak dva roky čelí díky této omezenosti KB kritice a stále to „řeší“), podivné certifikáty, prostě omezenost.

Právě ony certifikáty jsou velmi limitující. Buď si nahrajete certifikát na flash paměť a budete ho tahat všude, nebo budete s účtem pracovat jen na jednom počítači. U eBanky vám stačí mít mobil a znát pin pro gsm banking a připojíte se kdekoliv.

Asi jsem byl moc zhýčkaný eBankou, která je pro osobní účetnictví naprosto dokonalá. U mojí banky mi vyhovují šablony, hromadná autorizace, ale zbytek je naprosto příšerný. Když už po jistém bezpečnostním pochybení nasadili autorizaci pomocí SMS, mohli je rovnou posílat i šifrovaně. Respektive mohli tu službu nabídnout – kdo by si aktivoval gsm banking, dostával by sms šifrované, jako od ebanky.

O online platbách v rámci KB nemůže být ani řeč – což nechápu, KB by si tím výrazně utužila pozici na trhu. Dalším pochybením KB je právě ona kompatibilita pouze s Internet Explorerem, tím jim utíkají klienti, kteři chtějí online banking a mají MAC – produkční společnosti, studia, atp.

Dneska mě ale moje banka dokonale zaskočila. Po zprávách jsem si řekl, že pošlu nějaké menší platby – celkem to bylo asi okolo třiceti příkazů. Ve dvou třetinách mé práce (pár vteřin po půl deváté) na mě ale moje banka začala křičet, že jim skončil účetní den a že musím nastavit zítřejší datum, který se následně nastavil sám. Říkal jsem si ok, aspoň mě s tím neotravují. Dovkládal jsem poslední příkaz a když jsem je chtěl všechny autorizovat, systém zahlásil, že některé příkazy mají prošlý datum. Myslel jsem si, že si ho opět nastaví na první možný. Chyba. Ve finále jsem musel kus po kusu upravit a poté teprve autorizovat.

Čím mě Komerční banka překvapí příště?

Kupuju fax a kasa mě posílá „do prdele“ :)

9. 8. 2007

Před 2 roky jsme do kanceláře kupovali fax. Tehdy se mi nejvíc líbil Panasonic KX-FLM552EX a mé představy dokonale splnil. Měsíčně zvládá tisknout stovky dokumentů při velmi malých nákladech. Potřebujeme vybavit novou kancelář a tak jsem sháněl ještě jeden tento model, ale podle očekávání má už nástupce – KX-FLM653EX.

K vyhledávání zboží používám v 70% jyxo. Nabízí několik filtrů a pokud nehledám nějakou speciální věc, je toto hledání velmi rychlé.

Při hledání nového faxu jsem se nechal unést sponzorovaným odkazem. Přešel jsem tedy na stránky Netfox. Sice hned vidím jaký mám koupit náhradní válec, jaký toner, ale nevidím fotku a chrlí to na mě nesmyslné položky v tabulce. Dostupnost: Sale, Status: V ceníku … cože? Možná by bylo fajn napsat rovnou, že dostupnost na dotaz a to,že je v ceníku vidím sám … kdyby tomu bylo jinak, na produkt se nejspíš nedostanu :)

No nic, jdu se ještě podívat o dům dál. Pokračuji na první nejrelevantnější výsledek – Obchodní dům MiJa. Tabulka detailu produktu je přehledná, faktická. Doprava zdarma, fajn. Dostupnost na dotaz … klikám na slovo na dotaz, ale nic se neděje … to nestojí o to abych jim napsal? nebo jim jen ujel kurzor a tváři se to fiktivně jako odkaz? No sice je kontaktní formulář vedle, ale to je neomlouvá :) Navíc nemají náhradní toner a válec. Alespoň ne mezi souvisejícím zbožím.

Jdu hledat dál. Koukám ještě na několik obchodů, ale nikde zboží nemají. Schválně si ze zvědavosti odfiltruju zboží dle ceny s limitem 5000, abych se zbavil nabídky tonerů. Narazím na x-store … sice o kvalitě eshopu nemůže být ani řeč, ale mají ho skladem. Po vyhledání nacházím i toner. Tady trochu tápu, protože u toneru není napsané, že je pro můj fax. Jdu proto na megaobchod a kasu, abych se podíval, jestli považují za kompatibílní ten samý toner. Na stránkách megaobchodu kompatibilitu potvrzují, na kasa.cz jakoby tušili, že u nich nic nekoupím a rovnou mě posílají nedefinovanou metodou do prdele. Ano, je to tak:

Kasa.cz mě posílá do prdele

Závěr
Pokud už investujete peníze eshopu, myslete i na to, jak vydělat na každém zákazníkovi co nejvíc. Není nic jednodužšího, než mu doporučit nějaké zboží k produktu, který kupuje. V mém případě tedy toner a válec. Stejně mě jejich koupě do 2-3 měsíců nemine, tak proč to nekoupit hned a neušetřit na poštovném. Ale jak je i tady vidět, díky dostupnosti a ceně i špatný eshop, který je někde trošku vidět, získá zákazníka :)

Závěr pro programátory
Vypněte si error reporting, nebo používejte logické pojmenování funkcí :)

UPDATE: V reakci na komentář z Kasy.cz bych rád podotkl, že mne onen error neurazil, ale pobavil :)

Honíte si ho online?

1. 8. 2007

Honíte si ho online? Že je to blbost? Neřekl bych. Najde se spousta lidí, co má své ego daleko radší, než cokoliv jiného. Onanie, kterou předvádějí na svých blozích je, dámy a pánové, k zblití!

I v dnešní době se najde pár lidí, co se netají svými úspěchy. Jeden příklad za všechny je John Vanhara a jeho blog o podnikání v USA. Jinými slovy se dělí o své zkušenosti v podnikání a to zcela otevřeně i za cenu, že mu na základě jeho rad vznikne konkurence. Což se v případě Johna možná stalo.

To, jak si ale nějací frajírci mastí ego a onanují nad svými příspěvky, to je hnus. Opět jeden příklad za všechny –  „super“ blog Air4Web. Tato osoba tráví nebezpečně moc času sledováním sci-fi filmů. Jeho články o tom, jak lze v IT vydělat jako jednotlivec statisíce jsou opravdu skvělé sci-fi čtivo. Pokud ho na to ale upozorníte, jako pan Fandor, nazve vás pakem a udělá z vás virtuálního bezdomovce. A je mu jedno, jestli vyděláváte x krát víc jak on. On je prostě ten nejlepší, vydělává nejvíc, má super byznys plán, ale na penězích mu vlastně vůbec nezáleží. Tomu všemu dá korunu jako největší idiot. Promiňte, ale jak jinak nazvat někoho, kdo není schopen vyrazit na letiště včas a musí to pak mastit většinu cesty 180 km/h? Doufám, že jeho kamaráda na silnici v životě nepotkám. Nerad bych byl ten, koho jednou zabije. Možná to je opět další výmysl a jen způsob, jak si honit ego … kdo ví …

Prosím vás, pokud máte sklony k exhibicionismu, kroťte svou fantazii, někomu by se z toho mohlo udělat špatně.

RSS